ŘECKO Střet politických špiček Evropské unie a řecké levicové vlády o budoucnost řeckých ekonomických reforem se minulý týden zredukoval na lingvistický problém. Řecký ministr financí Janis Varufakis odmítl podepsat společné prohlášení s resortními kolegy z eurozóny. Mluvilo se v něm totiž o budoucnosti „prodlouženého“ programu řeckých reforem. Ten Evropská unie požaduje jako podmínku pro přežití řecké ekonomiky. Řecká strana zase požadovala formulaci o „doplněném“ programu, což bylo pro změnu nepřijatelné pro ostatní ministry. Znamenalo to, že dohoda o budoucnosti Řecka i eurozóny se minulý týden nijak nepřiblížila.
Rada guvernérů Evropské centrální banky v reakci na neúspěch ministerského jednání ve čtvrtek svolala telekonferenci, na níž probírala další osud Nouzové pomoci stran likvidity, nástroje, jímž pomáhá udržovat v chodu řecké banky poté, co na začátku února centrální banka odmítla kupovat řecké dluhopisy.
Pokud dohoda nebude uzavřena do konce února, hrozí Aténám odstřižení od této pomoci a pravděpodobně i následné nucené opuštění evropské společné měny. Německá kancléřka Angela Merkelová však smířlivě prohlásila, že „Evropa vždy směřuje ke kompromisu“. Řekové se mezitím snažili na evropské politické špičky působit nátlakem zvenčí. Ministr zahraničí Nikos Kotzias narychlo odjel do Moskvy, kde jednal s ruským šéfdiplomatem Sergejem Lavrovem. Ministr obrany Paos Kamennos se zase nechal slyšet, že „se v případě potřeby můžeme kdykoli obrátit jinam, například na Čínu“. Z Pekingu ovšem vzápětí přišla odpověď, že z čínské strany žádná nabídka Řecku nepadla.