Václav Klaus a realita
Čeští politici v uplynulých deseti letech proti svým rivalům použili na veřejnosti řadu mazaných triků. Další z těch, které zatím patřily téměř výhradně do arzenálu populistů a extremistů, tentokrát používá už i Václav Klaus. Vytváří žánr fiction, přestože politika přece jenom spadá do kategorie non fiction.
Předseda Poslanecké sněmovny ČR (v časopise Ekonom č. 24/99) obvinil viceprezidenta a hlavního ekonoma Světové banky profesora Josepha Stiglitze a profesora ekonomie Stephena Rosse z toho, že firma, jejímiž jsou podle Klause spolumajiteli, obchoduje v České republice.Toto jeho tvrzení není pravdivé.
Co vlastně podle protokolu třetí nejvyšší ústavní činitel v zemi zcela vážně prohlásil?
Na otázku týdeníku Ekonom, zda vidí za aktivitami amerických profesorů v ČR ekonomické zájmy, Klaus odpověděl: „Před dvěma lety, v květnu 1997, se v Národohospodářském ústavu konala diskuse o české ekonomice. Panelisty byli pánové Goldmann, Stiglitz, Ross a já. Pan Goldmann je jedním ze dvou lidí, kteří vytvořili v České republice blbou náladu. Špatně tu zainvestoval a pak psal jednou týdně do západních novi n články a stvořil takový obraz české ekonomiky, který se stal důvodem ke ztrátě kredibility. To by historie měla jednou zaznamenat. Pan Goldmann přivedl na panelovou diskusi pana Stiglitze a pana Rosse, což je známý harvardský ekonom, odborník na kapitálové trhy. Pánové Stiglitz a Ross mají společnou firmu. Vzpomínám si, že jsem se na příslušném panelu rozzlobil a řekl jsem, že zatímco já vážně diskutuji obecné zásady rodícího se kapitálového trhu, oni diskutují jako lidé, kteří hra jí kartu svých peněz, jako lidé, jejichž klíčovým zájmem je, aby zde mohli investovat za nejlepších možných podmínek. Ne politici, ale média by měla zničit ty, kdo vydávají své soukromé zájmy za zájmy veřejné. Jsem rád, že jste tuto otázku takto nakousli .
Týdeník EURO zaslal předsedovi Klausovi dva dotazy - Aby sdělil jméno společné firmy pana Stiglitze a pana Rosse a aby prozradil, kdo je vedle pana Goldena (jméno Klaus zkomolil na „Goldmanna ) druhou osobou, která za blbou náladu v ČR může. Klausova asistentka Eliška Klepalová po několika dnech naléhání redakci pouze sdělila, že „pan předseda na otázky odpovídat nebude, protože nemá čas . Profesor Ross pouhou hodinu poté, co vyzvednul vzkaz týdeníku EURO ze svého záznamníku, zavolal do Prahy. „Nemám mnoho času. Takže za prvé, je totální nepravdou, že bych měl společnou firmu s panem Stiglitzem, jak to pan Václav Klaus tvrdí, za druh é nejsem harvardským profesorem, jak pan Klaus tvrdí. Učím na Yale, řekl Ross s tím, že samozřejmě své peníze investuje po celém světě, což je naprosto legální.
Podle Howarda Goldena profesor Ross investoval do Central European Privatization Fund, který Golden řídí, méně než jedno procento svého majetku, což je mnohem méně než jedno procento majetku fondu. „Stiglitz neinvestoval nic, říká Golden v rozhovo ru pro týdeník EURO.
Profesor Stiglitz prostřednictvím své asistentky Coralie Geversové poslal do redakce týdeníku EURO e-mail: „Pan Stiglitz nemá společnou firmu s panem Rossem. Jako zaměstnanec Světové banky nemůže být přímým investorem (nonportfolio investments) v zemích, které jsou klienty Světové banky.
Podle Goldena Klausovy výroky opět vyzdvihly jeho hlavní ekonomickou tezi: „Já vše znám, tak mě neobtěžujte s fakty. Klaus zřejmě předpokládal, že nikdo ze Západu ten článek číst nebude. Jediným účelem takovéhoto falešného výroku je vrhnout stín po chybnosti na pravdivost argumentů obou mužů, míní Golden.
Tento investor dále absolutně odmítá obvinění, že by mohl za ztrátu kredibility ČR ve světě, jak tvrdí Klaus. „Jestliže já jsem jeden ze dvou lidí, kteří vytvořili v České republice blbou náladu, tak pane Klausi, prosím, řekněte mi, kdo je ten druh ý, protože bych s ním založil společnou firmu. Třeba takovou, jakou založili Stiglitz a Ross, řekl Golden pro EURO. Podle něj druhá osoba, která je odpovědná za blbou náladu, nejspíš bude - prý podle logiky Klause - prezident Václav Havel.
Golden se vyjádřil i k dalšímu obvinění, které padlo na jeho hlavu. „Klaus kritizuje mé úmysly při psaní pravdy o událostech v České republice. Nemá důvod tvrdit, že podporuji práva akcionářů proto, že jsem špatně investoval. Řídím soukromý fond a pan Klaus nemá představu o výkonu portfolia, které vedu. Ani on, ani nikdo z jeho kanceláře, ani z ;vlády si nikdy nevyžádal údaje o výsledcích mého portfolia, stojí v dopise, který Golden poskytl týdeníku EURO a poslal také do Ekonomu.
Golden dokonce popírá, že by v ČR špatně investoval. „Myslím si, že fond, který řídím, má nejlepší investiční výsledky na českém kapitálovém trhu. Náš nejvážnější konkurent Czech Value Fund, kótovaný v Irsku, ztratil 35 procent své hodnoty za dobu, ve které jsme my pro naše partnery 30 procent vydělali. Já jsem byl sice podveden, ale většinu peněz jsem tvrdou prací pro své partnery opět vydělal. V současné době na českém kapitálovém trhu spravuji přes 85 milionů dolarů, říká.
Golden si myslí, že Klaus věří, že má pravdu, když kritizuje Josepha Stiglitze. „Avšak jeho kritika má podobnou váhu, asi jako kdyby Dominiku Haškovi říkal jak chytat v brance, protože Klaus také umí bruslit. Profesor Stiglitz i profesor Ross jsou v užším výběru kandidátů na Nobelovu cenu za ekonomii. Na Yale byl Joseph Stiglitz nejmladším řádným profesorem od roku 1861 a byl také vůbec nejmladším člověkem, který dostal cenu pro nejlepšího ekonoma pod 40 let. Musíme si tak položit o tázku, jaký je přínos profesora Klause v ekonomice, který by ho opravňoval účastnit se stejné panelové diskuse s panem Stiglitzem, natož jej pak kritizovat, říká.
Názor pana Klause na regulaci kapitálového trhu je podle Goldena dobře známý: Nic nedělat a udržovat džungli, ponechat ho napospas sobě samému. „Na konferenci, o které se zmiňuje, mi řekl, že ve Spojených státech jsou „loupeživí baroni , tak p roč bychom je nemohli povolit i v České republice. Ve skutečnosti však právě proto, že v USA byli „loupeživí baroni , založily Spojené státy Vládní komisi pro regulaci prodeje cenných papírů, aby se už u nás neobjevovali. Profesor Klaus mo hl využít desítek let zkušeností z kapitálových trhů po celém světě a bezplatné poradenství ze všech rozvinutých zemí. Jeho rozhodnutí ale bylo následující - vytvořit více společností jako Škoda Plzeň místo Škoda Volkswagen, zdržet privatizaci bank, aby půjčily více peněz zbankrotovaným společnostem, jejichž manažeři si tyto peníze vytunelovali do vlastních kapes. Ještě děti dnešních daňových poplatníků budou platit za jeho neintervencionistickou ekonomickou politiku, dodává Golden.
Podle něj Klausovi vadí, že psal články o špatném stavu českého kapitálového trhu. „Ale já jsem byl jen mezi prvními, kdo řekli, že císař je nahý. Odmítám však mlčet o institucionalizaci zlodějství v této zemi. Po mých asi padesáti cestác h do této země, které jsem vykonal během čtyř let, se domnívám, že Češi si zaslouží lepší budoucnost. Bankrotářská politika, kterou pan Klaus pro kapitálový trh zavedl, vedla ke vzniku kleptokracie popírající demokracii českého národa. S radostí nec hám na historicích určit, kdo měl pravdu o potřebách kontroly na kapitálových trzích. Profesor Klaus, nebo jakýsi chlápek jménem Goldmann, míní americký investor Howard Golden.