V Dejvicích se můžete cítit jako na řeckém pobřeží
O pozornost si restaurace Kavala řekla v roce 2005. Zpočátku na ni upozornila především odvaha zřizovatele, který ji umístil nedaleko jiného etnického podniku, jenž již byl pevně usazen v adresáři lepších pražských restaurací. Navíc s kuchyní z nejvyhledávanějších, tedy italskou. Velké naděje na úspěch se tehdy Kavale nedávaly. Ale uplynula dvě léta a Kavala nejenže nezmizela z povědomí mlsných, ale v souvislosti s řeckou kuchyní se o ní hovoří stále více.
Vchod do restaurace příliš oslňující není. Několik širokých schodů potažených zeleným suknem, prosklené dveře a za nimi malý bar. Ten je ovšem nefunkční, slouží jako přípravna nápojů. Zato v další místnosti jako by člověk jedním krokem překonal tisíce kilometrů a ocitl se v bájné zemi na makedonském pobřeží. Místnost má oranžové stěny, trámy na stropě jsou obrostlé révovím, stoly z přírodního dřeva prostě založené. U jednoho je místo židlí k sezení uzpůsobená půlka starobylé bárky, u druhého naskládané láhve vín, výhradně řeckých. Vše to osvětlují půlměsíce světel na stěnách a zapálené svíce. Zdi zdobí výjevy z dávných dějin Hellady. Na jedné je to loď Argonautů pod plnými plachtami. Jinde souboj dvou bájných reků, že by poslední klání Leonidase? Podél celého lokálu se táhne zdobný pás modrého ornamentu, zřejmě repliky z některého antického paláce.
Jsem usazen, probírám se nabídkou a ve chvíli mám jasno. Dnes to bude hummus, po něm Garides me saltsa Vatomuro - obří krevety „black tiger“ přelité omáčkou z červeného vína, medu a ostružin a loučit se budu dezertem Jaurti me glyko-kydoni, tedy pravým řeckým jogurtem s kandovanou kdoulí.
Číšník, dokonale znalý manýr svých řeckých kolegů, je milý, pozorný a příliš si neláme hlavu s tím, kterak co správně založit a odkud podávat. Přinese předkrm, ještě doporučí víno a odtančí od stolu. Tři slonovinové kopečky s lesknoucím se povrchem, v úžlabině mezi nimi vetknuté nakládané kapary s koketně vzhůru směřující anténou stopky a poprašek nadrobno nasekané nati, nevím už z čeho. Humus, jak psáno v lístku, správnější je hummus, je zvláštní pokrm. Vlastně jakási do hustoty pomazánky umíchaná hmota z cizrny a sezamu, dochucená citronem, olivovým olejem a samozřejmě také nezbytným česnekem. V požadavcích na pohledovou stránku gastronomie nejsou zatím řečtí kuchaři příliš nároční. Daleko rafinovanější je pokrm v chuti. Hutný, „všeucpávající“ a nade vše sytý luštěninový výraz, který vkládá převaha cizrny, byl kupodivu málo ozvláštněn olejem a česnek jako by se úplně vytratil. Celému pelotonu chutí tak jakýsi švih přidá slaně kyselá, až čpavá strofa nakládaných kapary.
Hlavní chod - Garides me saltsa Vatomuro - servírovaný opět s lehkou nonšalancí, hlavně však už v momentě, kdy jsem se ještě pral s předkrmem, opět nenabízel kdovíjaký pohled. Na dně talíře bylo z jakýchsi dlouhých vlasových nudlí smotané hnízdo, v jehož středu se temně blyštěla nachová hladina prazvláštně a hodně exoticky komponované omáčky. Na hladině, uvnitř hnízdečka, byla hodně volně poskládána těla krevet. Ze hřbetu jedné z nich ke stropu „vyrůstala“ jediná další ozdoba, svěže zelená snítka máty. Vonělo to báječně a jistě by to i báječně chutnalo, kdyby pokrm nebyl studený. Studený tak, že se při okrajích omáčky tvořil nevzhledný, krupičkovatý škraloup. Těstovina, nasáklá šťávou a poté vychladlá se srazila do málo lákajícího temného chuchvalce a korpusy korýšů mrtvě zmatněly. Chuť tím byla bohužel poznamenána, skoro se zdálo, že kuchař vsadil na vyšší rychlostní stupeň při konzumaci předkrmu a hlavní chod připravil „s sebou“. Tam, kde jsem pracně rozpletl věneček nudlí a dostal se k nepromočené těstovině, chutnala báječně. I omočená v posledním zbytku ještě teplé omáčky hrála s ní příjemný „double“. Avšak prosáklé a potom vychladlé nudle byly blátivé, mazlavé a chuti mdlé. Podobně garnáti. Black tiger nepatří mezi nejchutnější druhy krevet sám o sobě. Byl navíc o čárečku převařený a poté vystydlý, takže nabídl jen zkrupičkovatělé, vší šťávy prosté vysušené maso, které šlo jen těžko polykat. Ovšem když se mi zase podařilo najít ne až tolik přetažený kousek krevety a omočit ho v poslední kapce ještě zcela neprochladlého přelivu, šlo o exoticky laděnou chuťovou skladbu. Hodně netradiční a vůbec ne špatnou. Omáčka obtočila lehýnce nasládlé maso s mořskou příchutí celým pavím chvostem dalších příchutí. Med, zdaleka ne v symbióze s ostatním tak sladký, zjemnil víno, které přidalo ovocitý a trochu svíravý nádech a vše zastřely natrpklým projevem ostružiny. Neobvyklý, ale ve finále jistě atraktivní soubor chutí. Škoda jen že téměř k nenalezení.
Dezert v mnohém napravil předchozí kuchařův šrám. I když ani ten nevykazoval kdovíjakou estetickou invenci pána kuchyně. Opět tři kuličky, tentokrát alabastrově bílé, byly přelité hustým zlatavým sirupem, v němž se jako úlomky světlého jantaru leskly dílky kandované kdoule. Co do chuti šlo tentokrát o vzácně vybrané, do poslední vteřiny ladící a výsostné chuti skýtající spojení. Jogurt lehýnce rosolovitý a s jemnými, přejemnými krupičkami chutnal úžasně. Ani sladký ani kyselý, jen dráždivě kombinoval obě chuti tak, aby chvilku vedla jedna a v zápětí převzala otěže ta opačná. Když se do aktu zapojila cukrkandlově těžká, kupodivu ne však přeslazená hra v Česku přece jen stále ještě exotické kdoule, jako by v ústech vyrostla mámivě chutnající květina. Sametově hladký jogurt - pro mne chuťově nedostižný - byl doplněn o stejně sametovou atraktivní chuť ovoce. Do poslední chvíle jsem vychutnával i nejmenší stopy po jogurtu i ovoci a jen smutně povzdychl nad nevydařenou hlavní hrou. Večeře mi přišla jako naruby obrácený hamburger. To, co u něho ne vždy chválíme a odkládáme, onu často podivnou housku, bylo tentokrát výrazně lepší jádra. Přitom si myslím, že v případě hlavního chodu nešlo o neumění, pouze o odbytí přípravy. Nevím ovšem, co považovat za nešťastnější.
Zaplatil jsem 615 korun, což není suma závratná. Díky milé obsluze se správnou špetkou středomořské „ledabylosti“, trefně someliérem zvoleným vínům a vydařenými „obklady“ sendviče, byla i akceptovatelná. Ovšem korunka večera, hlavní chod, ten ztratil kdesi ve válečné vřavě u Thermopyl.
plus - odzbrojující, veskrze příjemný přístup obsluhy minus - zakopnutí kuchyně v cílové rovince
kvalita x cena: 7
Řecká restaurace Kavala
Charlese de Gaulla 5, 160 00 Praha 6 - Dejvice
tel.: +420 603 516 840, +420 731 180 804, fax.: +420 224 325 181
e-mail: kavala@kavala-praha.cz, www.kavala-praha.cz
Otevírací doba: Po-Ne 11.30-23.30
Počet míst: restaurace 55, v létě zahrádka 40
Druh kuchyně: regionální řecká
Přijímané platební karty: všechny obvyklé
Jídelní lístek: čeština, angličtina, řečtina
Jazyková vybavenost personálu: angličtina, řečtina
Země původu nabízených vín: Řecko
Hodnocení restaurace:
Atmosféra, pohodlí, estetika 8 bodů z 10
Prostírání 8 bodů z 10
Úroveň jídelního a nápojového lístku 8 bodů z 10
Chování personálu 10 bodů z 10
Kvalita jídla a nápojů 16 bodů z 20
Celkem: 50 bodů ze 60
Všechny údaje uvedené v následující pasáži jsou přesným opisem jídelního a nápojového lístku. Případné chyby dokládají péči, jaká je věnována jejich úpravě.
Výběr z jídelního lístku:
200 g Chtipity 80 Kč
150 g Salát ze sedmi druhů čerstvé zeleniny 110 Kč
250 g Bujurdi (zapečená feta a kaseri) 190 Kč
Rybí polévka posílená vývarem z Tygřích krevet 120 Kč
200 g Zapečená paprika plněná sýrem „chaloumi“ a flambovaná metaxou 150 Kč
300 g Zapečené makaróny s kuřecím masem a se sýrem 160 Kč
250 g Kuřecí souvlaki marinované 150 Kč
175 g Filet z pravé jehněčí svíčkové s citronovou omáčkou podávaný s lilkovým pyré 650 Kč
300 g Sutzukakia Smirneika (Mleté masové válečky v ostré rajčatovo - paprikové šťávě) 280 Kč
200 g Kalamári na roštu s citronovou šťávou 250 Kč
250 - 400g Křídlo rejnoka s pikantní tomatovou omáčkou podávané s pečeným bramborem 150 Kč / 100g
Kadaifi (vlásky z jemného listového těsta plněné medem a ořechy) 80 Kč
Výběr z vinného lístku:
Retsina Attikis 230 Kč
Chardonnay Thrakis 550 Kč
Gerovassiliou 850 Kč
Amethystos - Fumé 1100 Kč
Vin de Crete - růžové 290 Kč
Rapsani Tsantalis (V.Q. P. R. D.) 550 Kč
Cabernet Sauvignon - Organics 890 Kč
Cava Amethystos 1900 Kč
Naoussa 1988 3250 Kč
Avaton („Země, kam nikdy nevkročila lidská noha“) 1700 Kč
Merlot Lazaridis Magnum 1,5 l 4500 Kč
Amethystos 2001 1,5 l 11 800 Kč