Elektrárenské a plynárenské společnosti
Privatizace plynárenských a elektrárenských společností se už státu definitivně vymkla z ruky. Města a obce, které měly být v těchto firmách důležitými regionálními vlastníky, nyní hromadně prodávají jejich akcie. Český plynárenský a ;elektrárenský trh si tak zřejmě zahraniční investoři rozdělí dřív, než se vláda rozhoupe k jakémukoli rozhodnutí.
Rakouská Raiffeisenbank, která nynější, v pořadí už třetí vlnu „divoké privatizace odstartovala, teď odhadem v jižních Čechách kontroluje v místních distribučních společnostech pro rozvod plynu a elektřiny téměř třicetiprocentní podíl . Přestože nakupuje akcie, které mají omezenou převoditelnost, a města a obce je tak nemohou prodat ani na burze ani v RM-Systému, nabízí jim za ně dvojnásobek burzovní ceny.
Blesková operace Raiffeisenbank, která se na těchto převodech dohodla s jihočeským sdružením měst a obcí teprve koncem února, skončí, až získá v Jihočeské plynárenské společnosti a Jihočeské energetice nejméně třetinovou blokační min oritu. S podílem, který již shromáždili jiní zahraniční investoři (v Jihočeské energetice má německý Bayernwerk téměř čtrnáct procent), tak může firmy ovládnout nebo se polovičnímu podílu značně přiblížit.
Omezená převoditelnost měla původně udržet třetinový balík akcií rozvodných energetických firem v rukou místních měst a obcí minimálně do doby, než stát prodá svůj zhruba padesátiprocentní podíl. S odkládaným dokončením privatizace však i tyto akcie už více než dva roky mění vlastníky, zatím se však podepisují jen smlouvy o budoucím prodeji nebo se prodávají hlasovací práva. Prodej mimo oficiální trh nakonec vloni posvětil i stát, sám ho totiž využil k dokoupení plyná renských akcií.
Příklady táhnou
Raiffeisenbank není jediným zahraničním subjektem, který se přizpůsobil domácím, byť trochu nestandardním podmínkám. Přes města a obce začali nyní velcí investoři skupovat podíly také v západočeských a ve východočeských distribučních spole čnostech. Nabídky výhodných odkupů chce využít i severočeské sdružení měst a obcí.
Firmy, které nakupovaly akcie na oficiálním trhu (tam jich bylo k dispozici zhruba osmnáct procent), získaly v tuzemských distribučních společnostech často více než desetiprocentní podíly. Podle jejich názoru už tuto lavinu mimoburzovních přev odů nikdo nezastaví. „Trochu nás to zaskočilo, uvedl k poslednímu vývoji zástupce německé firmy Wintershall Arnošt Thon. Stát, který je nyní v plynárenských firmách majoritním akcionářem a v elektrárenských mu k většinovému podílu ch ybí jen několik procent akcií, by podle něj neměl městům v prodeji akcií bránit. „Pokud je však chtějí prodat, měl by jim umožnit, aby to mohly udělat na oficiálním trhu, řekl.
Hromadný prodej akcionářských práv znepokojil i ministerstvo průmyslu, kde podle informací týdeníku EURO probíhala koncem minulého týdne horečnatá jednání. Stanovisko tohoto úřadu, který je v elektrárenských a plynárenských společnostech zástupcem státu, se však až do uzávěrky tohoto článku nepodařilo získat.
Další bleskový prodej hlasovacích práv lze nyní očekávat v západočeském regionu. Po výběrovém řízení, při němž místní sdružení měst a obcí zvažovalo několik nabídek, nakupuje od 14. dubna německý Ferngas hlasovací práva k akciím Západočes ké plynárenské až za 6050 korun, což je dokonce ve srovnání s burzou trojnásobek ceny. Podobně a zřejmě rovněž velmi rychle přejdou v tomto regionu akcie elektrárenské distribuční společnosti do rukou německého Bayernwerk. Také tato firma obcím nabízí za smlouvy o převodu akcií dvojnásobek oficiální ceny a podle zájmu obcí takto shromáždí minimálně čtvrtinový podíl.
Partnery pro prodej akcií již vybrala i východočeská města, u elektrárenské společnosti to bude švédská firma Vattenfall, u plynárenské německý Ruhrgas. Švédský investor ovšem podmiňuje nákup těchto akcií souhlasem státu. Od obcí je koupí až po zrušení nynějšího institutu omezené převoditelnosti.
Plynárenský gigant Ruhrgas si nyní silnou pozici připravuje i jinou cestou. Nejen ve Východočeské, ale i v Jihomoravské a v Severomoravské plynárenské společnosti chce posílit svůj vliv spojením s jedním z nynějších menšinových vlastníků, firmou SPP Bohemia. Podíl na této firmě mu podle probíhajících jednání prodá Slovenský plynárenský priemysel.
Těžko odolat
Nynější nabídky zahraničních investorů jsou pro obce a města víc než lákavé. Za akcie teď mohou dostat až šestinásobek toho, co jim nabízeli před dvěma lety první překupníci. A minimálně dvakrát víc, než dával před půl rokem stát, když dokupova l majoritu u plynárenských firem.
České Budějovice nyní na prodeji akcií distribučních firem vydělaly 310 milionů korun. Hradec Králové počítá s tím, že při něm získá do městské pokladny přes 320 milionů korun. Magistrát východočeské metropole, který se podobným obchodům dlouho tvrdě bránil, o prodeji akcionářských práv rozhodl 30. března. Na základě nynějších nabídek zahraničních investorů. Ovšem zastupitelstvo tento krok schválilo téměř jednomyslně. „Ke změně názoru nás vedl postoj státu, řekl náměstek primátora Alois Tuháček. Stát je sice majoritním akcionářem, ale podle jeho slov nejeví o spolupráci s městy a o bcemi zájem. „Státní strategie je v oblasti energetik značně nevyjasněná, a město se proto obává, že by se tak mohly akcie při odkládaném prodeji značně znehodnotit, řekl.
Přestože si už první vlna zájmu o akcionářská práva vysloužila přízvisko divoká privatizace a stát ji tvrdě kritizoval, svými nákupy před půl rokem ji nakonec posvětil. Jestliže tak vláda nyní nechce ztratit tvář, měla by prodej akcií legalizo vat. Může to udělat poměrně jednoduše, ve společnostech má stát významný podíl a omezenou převoditelnost lze zrušit hlasováním na valné hromadě.