Export Gigantický projekt výstavby paroplynové elektrárny v iráckém Erbilu, který má být výraznou vzpruhou pro český export, čekají velké změny. Irácká společnost KAR Power coby investor projekt přepracovala a rozdělila na tři části. První si postaví z vlastních zdrojů, druhou by technologicky měla dodat a profinancovat česká strana a třetí část je připravována s německými společnostmi. Došlo tudíž ke snížení požadavku na financování z české strany a do případu vstoupili partneři z Německa, kteří řeší financování. „V současné době se upravuje původně připravená struktura dodávky a financování. Čeká se na odsouhlasení základních parametrů smluv mezi jednotlivými stranami, a to jak finálních podmínek exportního kontraktu, tak srovnatelných podmínek financování z českých a německých zdrojů,“ sdělil týdeníku Euro šéf sekce zahraničního obchodu ministerstva průmyslu Zdeněk Vališ s tím, že irácká strana informovala české ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) o změně projektu na přelomu letošního července a srpna.
Dle původních předpokladů už měl být projekt pod smlouvami. Zakázka v hodnotě několika miliard korun pro české firmy by se však stále ještě mohla stihnout podepsat do konce roku, říká v současné době MPO. „Jednání stále probíhají a záleží i na rychlosti odezvy kurdského investora. Česká exportní banka předpokládá schválení a následné uzavření úvěrové smlouvy do konce roku 2013,“ dodává Vališ. Odpadla sice stavební část, kterou si investor provede sám, český podíl by ale měl zůstat dle Vališe vysoký – po konečném výběru subdodavatelů okolo sedmdesáti procent.
Financování by měla zajistit státní Česká exportní banka, v současné době se jedná o částku okolo 250 milionů dolarů, tedy necelých pět miliard korun. Přesná suma je však předmětem obchodního tajemství, upozorňuje Vališ. Pojištění by měla poskytnout Exportní garanční a pojišťovací společnost. Jedná se však o mimořádnou zátěž pro její pojistnou kapacitu, protože bude vyžadovat vysoké kapitálové krytí. Erbil se nachází v Kurdistánu, který zasahuje do pěti politicky a ekonomicky nepříliš stabilních států – Turecka, Sýrie, Iráku, Íránu a Arménie.