Menu Zavřít

Projekt Gacko v ohrožení

18. 4. 2008
Autor: Euro.cz

ČEZ

Klíčový projekt ČEZ v Bosně a Hercegovině, NERS Gacko, se komplikuje. Společné plány státní bosenské energetické firmy ERS a českého podniku, počítající i s výstavbou nové elektrárny, totiž nabraly zpoždění. A podle informací týdeníku EURO dokonce hrozí, že projekt bude zcela zastaven kvůli postoji vyjednávačů ERS. „Existují především rozporuplné názory na způsob oceňování majetku bosenské elektrárny, který by měl být vložen do společného podniku. Druhá strana již dokonce naznačila, že vážně zvažuje ukončení spolupráce,“ sdělil týdeníku EURO zdroj obeznámený s tamní situací.
ČEZ však tyto informace vyvrací a označuje je za mylné. „Jednání probíhají, i když se v některých oblastech zpozdila, ale projekt ohrožen není. Úspěšně jej dokončíme,“ sdělil týdeníku EURO mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Firma upozornila, že zdržení nastalo především kvůli oceňovaní majetku, který patří elektrárně RITE Gacko. „Dlouho trvalo třeba dohledání části majetku v katastrálních mapách,“ upřesnil Kříž. Další zdržení nastalo i kvůli současným sporům, které se týkají zástavních práv na nemovitostech elektrárny. ČEZ rovněž upozornil, že již podal všechny potřebné koncese, které vyžaduje provozování společného podniku, zejména na otevření nového hnědouhelného dolu. „Žádosti jsou doručeny, nyní jednáme o doplnění podkladů,“ uvedla firma.
ČEZ chce v Gacku investovat zhruba 1,5 miliardy eur do modernizace stávající elektrárny a do výstavby nového zdroje o výkonu 660 megawattů. Část peněz půjde i na otevření nového povrchového dolu. V podniku NERS ovládá ČEZ 51 procent, zbývající podíl pak státní ERS. Bosenská strana by do společného podniku měla jako vklad dát již zmíněnou elektrárnu Gacko.

BOX

WT100

ČEZ v cizině
- Skupina má zhruba 30 zahraničních firem
- Na konci roku 2007 zaměstnávaly 8800 lidí
- Soustředí se na střední Evropu a Balkán
- s akvizicemi začala v roce 2004 v Bulharsku,
pokračovala v Rumunsku a Polsku
- podíl zahraničních aktivit na tržbách
byl loni 21,1 procenta

  • Našli jste v článku chybu?