PSALI JSME PŘED 15 LETY Náměstek federálního ministra hospodářství Miroslav Adamec se od svého nástupu do funkce zabývá přípravou zákona o půdě, který má sehrát klíčovou roli pro přítomnost a především budoucnost našeho zemědělství a lesnictví.
PSALI JSME PŘED 15 LETY
Náměstek federálního ministra hospodářství Miroslav Adamec se od svého nástupu do funkce zabývá přípravou zákona o půdě, který má sehrát klíčovou roli pro přítomnost a především budoucnost našeho zemědělství a lesnictví. Vládní návrh, který Miroslav Adamec prezentuje, předpokládá privatizaci státní půdy pomocí pozemkového fondu a pozemkových úřadů. Praví v podstatě, že tam, kde budou zemědělci soukromě hospodařit, musí dostat zpět kromě půdy i dobytek, krmivo, hnojivo a stroje. Podle mínění Adamce je však třeba vyřešit jeden zásadní a bolestivý problém. Týká se chalup, které patřily k bývalým zemědělským usedlostem. Chátraly a byly státem prodány novým majitelům. Ti je zvelebili a užívají je k bydlení či rekreaci.
Vládní návrh tvrdí, že tam, kde se bude hospodařit, musí být tyto budovy vráceny původnímu majiteli. V ostatních případech by se vracet neměly. Iniciativní skupina poslanců Federálního shromáždění ČSFR, oponující vládě, předpokládá vrácení v každém případě. Miroslav Adamec si přeje už jen jediné: Aby se Federální shromáždění uvolilo zákon o půdě projednat do doby, než z polí sleze poslední sníh. Jinak roztaje prostřednictvím výbušné situace na venkově, kde se na přijetí zákona netrpělivě čeká a výsledek v podobě nedostatku potravin na pultech na sebe nedá dlouho čekat.
Milan Horálek, ministr práce a sociálních věcí České republiky, označuje udržení sociálního míru za nejdůležitější faktor v procesu reforem a počátek nového hospodářského rozvoje. Mrzí ho, že ani příslušní odborníci si ještě neuvědomují hrozivý růst nezaměstnanosti a co může přinést.
Nyní je v české republice na 75 tisíc lidí bez práce a každý měsíc se jejich počet zvyšuje. S touto svou obavou je pan Horálek v patřičném nesouladu s představami ministra hospodářství ČSFR Vladimíra Dlouhého, který prohlásil, že bude-li u nás letos nezaměstnanost nižší,než osm až deset procent, bude to znamenat, že ekonomická reforma nepostupuje předpokládaným tempem.
Ministr Horálek se však drží svého kopyta, což je koneckonců jeho povinnost, a zajímá se o to, jak nezaměstnaným práci opatřit. Jeho ministerstvo například připravilo program, jenž je součástí veřejně prospěšných prací, a na jehož základě budou z nezaměstnaných vybíráni odborníci pro práci v privatizačních komisích. Tomu se říká inspirace!
Karel Dyba, ministr pro hospodářskou politiku a rozvoj České republiky, odhaduje, že v nejbližších letech má největší šance na rozvoj Praha a její aglomerace. Zde se naskýtá možnost střednímu podnikání a otevírání prostoru pro zahraniční kapitál, který se bude podílet na restrukturalizaci podniků nacházejících se v obtížích. Velké příležitosti se ovšem podle Karla Dyby naskýtají také příhraničním oblastem sousedícím s Německem a Rakouskem.
Nastává zde totiž přesně opačná situace, než jaká tu panovala v minulých desetiletích. Ministr Dyba také věří v úspěšnost řešení dosavadních problémů Ostravska. Důvodem k optimismu je především silná vědecká a technická infrastruktura tohoto moravského regionu. Budoucností Ostravska by totiž nemělo být pouze uhlí, ale přeměna oblasti na vědeckotechnické centrum severní Moravy se záběrem, který přesahuje její pomyslné hranice.
Jinak pan ministr Dyba soudí, že v druhé polovině roku dojde k jisté ekonomické stabilitě a uklidnění, pokud se udrží příslušná restriktivní a měnová politika, včetně sociálního smíru. Inflace by neměla letos přesáhnout třicetiprocentní mez. Okolní svět nás nesmí „zlobit“.