Ačkoli Valtr Komárek přestal být místopředsedou federální vlády pro ekonomické záležitosti a stal se předsedou zahraničního výboru Sněmovny lidu československého parlamentu, má stále co hovořit do vývoje našeho hospodářství. Aspoň ze zahraničí je o něm slyšet, snad vzhledem k jeho nové funkci.
Ačkoli Valtr Komárek přestal být místopředsedou federální vlády pro ekonomické záležitosti a stal se předsedou zahraničního výboru Sněmovny lidu československého parlamentu, má stále co hovořit do vývoje našeho hospodářství. Aspoň ze zahraničí je o něm slyšet, snad vzhledem k jeho nové funkci. Při nedávné návštěvě Španělska vyjádřil v rozhovoru pro list El País velké obavy nad výsledky reforem prosazovaných Václavem Klausem. „Klaus je inteligentní ekonom, ale vždycky byl více zamilovaný do Friedmana, než do Keynese. Euforie, která ještě v Československu existuje díky pádu diktatury, vytvořila sice atmosféru příznivou radikálním změnám, ale ty mohou narušit křehký chod hospodářství a vyvolat velmi vážné společenské problémy,“ prohlásil profesor Komárek.
Předseda Státní banky československé Josef Tošovský nijak nebrání vzniku nových bankovních úřadů. Již v srpnu v republice bylo dvojnásobek proti loňsku. V současné době na jeho stole leží osm dalších žádostí o udělení licencí novým peněžním ústavům. Není to přitom tak jednoduché jako vydat živnostenské povolení na výrobu a prodej bramboráků. Je třeba pověřit bonitu žadatele o zřízení peněžního ústavu, reálnost celého záměru i kvality navrhovaných vedoucích pracovníků nové banky. Peněžní ústavy musí být jednoduše těmi nejsolidnějšími ze solidních podniků. Jinými slovy, nesmí jim hrozit krach, který by poškodil nejen naše klienty, ale teď již i zahraniční partnery.
Sarkastický vizionář, vtipný glosátor vývoje v Československu, někdy exhibicionista - to jsou přívlastky, které dostává poslanec Federálního shromáždění, prognostik Miloš Zeman. Zaplaťpánbůh za takového člověka, říkají však všichni, kterým jde o pluralitu názorů. Určitě se v parlamentu vyjádří k ekonomickým aspektům toho, že Češi i Slováci hledají svoji identitu v co nejsamostatnějších republikách. Konkrétně jde například o to, že na setkání tří vlád v Trenčianských Teplicích slovenská strana požadovala zřízení národních ministerstev energetiky, spojů, zahraničního obchodu, dopravy, těžby paliv a hutnictví. Požadavky zní i na zřízení dvou emisních bank, tedy dvou měn v jednou státě! Miloš Zeman je toho názoru, že v moderní Evropě, kam hodláme směřovat, nebudeme mít ani jednu. Ona totiž již existuje jednotná evropská měna (ECU). Ti, kdo v Trenčianských Teplicích souhlasili alespoň se společnou zahraniční a ochranou politikou Československa, rovněž z pohledu prognostika zaspali. Obě tyto politiky budoucí Evropské unie se nebudou určovat ani v Praze, ani v Bratislavě.