Dle většiny manažerů by prezident NKÚ František Dohnal měl z funkce odstoupit
Myslíte si, že by měl odstoupit prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal?
- Ano 70,4 %
- Ne 11,2 %
- Nevím 18,4 %
Poprvé v historii České republiky čelí prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) kárnému řízení. Pokud kárná komise zjistí v jednání prezidenta NKÚ Františka Dohnala nesrovnalosti, hrozí mu snížení platu a v krajním případě i odvolání. Dohnal však žádnou vinu necítí a rozhodně nehodlá z funkce odstupovat. Dle 70,4 procenta manažerů by však z funkce odstoupit měl.
Domnívá se to i tento respondent: „Bez ohledu na to, zda pochybení prezidenta Národního kontrolního úřadu Františka Dohnala byla, nebo nebyla závažná, a že kampaň proti němu pravděpodobně vznikla na objednávku, jeho rezignace by dalšímu fungování NKÚ prospěla. Úřad ztratil kredibilitu a každý jeho další verdikt může být bagatelizován a zpochybňován. Jediným řešením je nástup nového prezidenta s dostatečnou autoritou.“
Jednoznačně odpovědět nedokáže manažer, který říká: „František Dohnal velkou čest NKÚ neudělal. Nevadil by mi reprezentační byt, na pováženou však jsou tři automobily, luxusní vybavení úřadu a nákup uměleckých děl. Pravdou je, že se sice choval značně rozmařile, ale zákon, pokud vím, neporušil. Nad sebou by se však měli zamyslet poslanci, protože schválili NKÚ natolik velkorysý rozpočet, že Dohnal měl z čeho brát.“
Žádné pochybnosti nemá jiný respondent: „Měl by nejen odstoupit, ale nejspíše i čelit trestnímu oznámení! Ve Velké Británii si ministři nechají proplatit kabelovou televizi a rezignují! Tady si někdo nechá platit byt zhruba za 80 tisíc korun měsíčně, používá služební auto pro soukromou potřebu – a nic!“
Otázkami odpovídá další manažer: „Proč by měl František Dohnal odstoupit? Protože si pronajal nadstandardní byt? Je takový byt na pražské poměry skutečně natolik nadstandardní a neobvyklý? Nebo protože měl tři služební vozy? To asi víc pobuřuje, ale přesto… Používal je neoprávněně? Nebo protože pro NKÚ pronajal luxusní prostory v paláci Tokovo a nákladně je vybavil? Neušetřily se tím jiné náklady, které by možná vznikly jinou dislokací NKÚ? I jiné státní instituce mají pronajaté luxusní prostory v moderních byznys centrech a v drahých lokalitách. Neznám podmínky financování NKÚ, ale domnívám se, že musel dodržet rozpočet, který mu někdo schválil. Nebo byl skutečně natolik svrchovaným pánem, že popsaná rozhodnutí učinil z vlastní vůle?“
Jiné otázky zaznívají v kladné odpovědi: „Měl. Proč by to však dělal? Moderní papalášismus s sebou nese i pěkně hroší kůži. Vždyť by byl ostatním papalášům pro smích. Nechal se chytit a ještě rezignuje. Co je tohle za chlapa? Dokud tenhle životní postoj našich politiků a jimi dosazovaných funkcionářů a manažerů nezmizí, dobře u nás nebude. Křiví morálku a nastavují společenské laťky pro zbytek společnosti – v chování, sociálních vazbách a životních hodnotách.“
Opačný názor má další respondent: „Prezident NKÚ by v normálně fungujícím demokratickém státě odstoupil sám hned poté, co jeho úřednicko-privátní skandál unikl do médií. Za normálních okolností bych byl pro okamžité odvolání prezidenta NKÚ Dohnala. V tomto případě však mám pocit, že jde spíše o pomstu ,liberecké mafie‘ za trestní oznámení, která podal letos v zimě po mistrovství světa v klasickém lyžování. Zjištěné nesrovnalosti v rámci libereckého kraje mířily do nejvyšších míst. V případném vyšetřování by se pak mohly odhalit nepříjemné souvislosti – především pro místní liberecké politiky. Nedivím se proto, že je na Dohnala pořádán doslova mediální hon. Kdyby byl za této situace prezident NKÚ odvolán, pak už nikdy neočekávejme, že by úřad mohl nějakou kontrolou něco zjistit nebo odhalit.“
Nesouhlasí s ním tento manažer: „Měl by odstoupit – bez jakýchkoli dalších průtahů, výmluv a vytáček. Jak může státní instituce a podniky kontrolovat člověk, který to nedokáže u sebe? František Dohnal ztratil nejen jakýkoli pojem o realitě, ale i o tom, co je možné a vhodné. Některé jeho akce a aktivity, například přestěhování z levnějších státních objektů do neúměrně dražších soukromých, navíc silně zavánějí nepravostí, nekalostí až korupcí. Kdy konečně budou vedení takových důležitých státních institucí svěřovaná prověřeným a věrohodným osobám, u kterých bude jisté, že dokáží rozlišit ,příjmy a výdaje‘, ,moje a státní‘ a také ,vhodné a nemorální‘? Každá soukromá firma by při podobném postupu rychle zkrachovala a její management byl okamžitě vyhozen!“
Odpovídalo 142 manažerů