Babišovi lidé vymýšlejí podivné argumenty proti novému zákonu o střetu zájmů
Ústavně právním výborem prošel návrh nového zákona o střetu zájmů, podle něhož se šéf hnutí ANO Andrej Babiš bude muset vzdát většinového vlastnictví Agrofertu i svých médií. Tedy pokud ho lidé znovu zvolí do vlády. V případě, že sněmovna zákon schválí, ministři by od příštích voleb nesměli vlastnit 40 a více procent akcií ? rem a vůbec žádný podíl v médiích. Návrh zákona, který sněmovnou tlačí ČSSD ve spolupráci s opozicí, vnímá Babiš jako útok na svou přítomnost v politice. Jeho lidé i on sám proto vymýšlejí roztodivné argumenty, aby základní oddělení politiky od byznysu nevstoupilo v platnost.
KDYŽ VŠICI, TAK VŠICI
Místopředseda poslaneckého klubu ANO a zlínský právník Radek Vondráček se pustil do odvážné právní úvahy. Návrh zákona je prý protiústavní, jelikož znemožňuje rovný přístup k ústavním funkcím. To samé dokola opakuje také Jaroslav Faltýnek, první místopředseda hnutí ANO, šéf sněmovního zemědělského výboru a zároveň člen představenstva Agrofertu, toho času sám v obrovském střetu zájmů. Faltýnek autorovi tohoto komentáře dokonce v jednom z rozhovorů sebevědomě doporučil, aby si problematiku nejprve prostudoval, než se s ním pustí do debaty. Druhý muž ANO přitom dokáže jedním hlasem svůj argument o „protiústavnosti“ popřít a k tomuto konstatování není ani třeba rozsáhlého studia. Faltýnek by totiž zavedl zákaz podnikání nejen pro ministry, ale rovnou i pro představitele krajů či obcí.
„Když všici, tak všici,“ říká brýlatý muž svou roztomilou moravštinou. Tak jak je to tedy s tou protiústavností? „Prostudujte si to, pane redaktore,“ odpovídá.
Zachránit Faltýnka před ostudou přispěchal jeho zlínský kolega Vondráček. Faltýnek chtěl podle něj „jen ukázat na absurditu“ zákonné předlohy. Za tím, že je protiústavní, si hnutí ANO stojí. Právník Vondráček zřejmě dočetl českou ústavu jen do článku 69. Kdyby si přečetl i následující ustanovení, musel by vzít svůj argument zpět. Teď může vzít zpět maximálně svoji advokátskou licenci. Nejenže česká ústava výslovně umožňuje neslučitelnost ministerské funkce s činnostmi, které stanoví speciální zákon, ale už dnes nemůže být ministrem například živnostník nebo také bývalý agent Státní bezpečnosti. Zkrátka buď jedno, nebo druhé. Ale někdo by chtěl evidentně vše.
VÝBĚROVÝ KOMUNISMUS
Do opravdové absurdity dovedl intelektuální výbavu družstva ANO poslanec Martin Komárek. Podle něj je návrh zákona návratem do komunismu. Komárek by o tom měl něco vědět, když byl – podobně jako Babiš – před listopadem 1989 aktivním členem KSČ a psal oslavné ódy na Klementa Gottwalda. Ale z marxismuleninismu, který studoval na vysoké škole, si toho zřejmě moc neodnesl. Komunismus většinou nebývá o tom, že má někdo na vybranou. Například mezi politikou a byznysem. Mohu také Martina Komárka uklidnit, že se nechystá žádné znárodňování majetku politikůbyznysmenů, tak jako to dělali Komárkovi bývalí spolustraníci. Nový zákon o střetu zájmů přináší elementární etická pravidla pro výkon ústavní funkce a alespoň o? ciální mantinely mezi ekonomickou, politickou a mediální mocí. Jeho přijetí je vynuceno tím, že sami byznysmeni v politice se eticky nechovají.
V západní Evropě většinou podobné zákony neexistují, protože oddělení mocí je součástí politické kultury a politici se svých ? rem vzdávají dobrovolně. Zákon ani není ušit přímo na Andreje Babiše. Vstoupí v účinnost až v příštím volebním období. Ale možná se Andrej Babiš cítí jako doživotní monarcha na trůně, když se vidí ve vládě už navždy. I proto je třeba tento zákon přijmout.
Do opravdové absurdity dovedl intelektuální výbavu družstva ANO poslanec Martin Komárek.
O autorovi| JAN NOVOTNÝ, novotnyj@mf.cz