Vzájemný obchod mezi oběma zeměmi klesá již poslední tři roky, letos se hodnota za první letošní pololetí dostala na jedenáctileté minimum. Na vině je hned vícero faktorů – politické a obchodní spory, koronavirová pandemie nebo po celém světě rostoucí trend protekcionismu.
Vzájemné investice dosáhly hodnoty pouze 10,9 miliardy dolarů, jde o nejnižší číslo za posledních 11 let. Objem přímých a rizikových investic z USA do Číny meziročně klesl o 31 procent, upozorňuje Rhodium Group ve svém reportu. Nominální hodnota dosáhla úrovně pouze 4,1 miliardy dolarů.
Naopak směrem z Číny investice oproti minulému roku mírně stouply – z loňských 3,1 na 4,7 miliardy dolarů. Výzkumníci však upozorňují, že nárůst má na svědomí pouze jedna jediná investice – a to vstup mezinárodního konsorcia pod vedením čínské společnosti Tencent do hudebního vydavatelství Universal Music. Konkrétně se jedná o získání 10procentního podílu, ten konsorcium vyšel na 3,4 miliard dolarů – bez této transakce by se naopak investice dramaticky propadly.
Významně klesly rizikové investice do začínajících firem. Čínské investice do startupů a menších firem letos klesly na 800 milionů dolarů, což je nejmenší obnos od roku 2014. Podobná situace panuje i v rizikových investicích opačným směrem – Američané do nových společností investovali pouze kolem 1,3 miliardy dolarů.
Zřejmě nejviditelnějším vzájemným sporem je případ čínské sociální sítě TikTok. Na začátku srpna americký prezident Donald Trump oznámil, že pokud nebude americký TikTok prodán do amerických rukou, bude tato populární aplikace zakázána.
Trumpův postup se samozřejmě nesetkal s nadšením čínských úřadů, a proto i byly změny podmínky pro možný prodej čínských společností do zahraničních rukou. Čínská vláda tím chtěla docílit, aby know-how společnosti nemohli využít američtí vývojáři, právě algoritmus TikToku je na celé společnosti nejcennější.
V posledních dnech tento případ dosáhl svého rozuzlení – americká společnost Oracle by měla zajistit, aby data amerických uživatelů neproudila přímo k čínským úřadům. Oracle by měl být pro vlastnickou společnost ByteDance „technologickým partnerem“.
Odborníci z Rhodium Group očekávají, že trend poklesu vzájemného obchodu bude pokračovat i v druhé polovině letošního roku. S blížícími se volbami se vztahy s asijskou mocností stávají jedním z volebních témat. O osudu americko-čínských vztahů tak do velké míry rozhodnou volby.
Vzájemné investice tak klesají i navzdory tomu, že čínská
ekonomika každým rokem roste o několik procent. Zároveň podíl na světovém HDP
stále roste a s tím i počet investičních příležitostí v rozvíjející se
ekonomice.
V posledních měsících některá média informovala, že finanční podíl zahraničních investorů v Číně roste, avšak jak uvádí americká televize CNBC, s tím stoupají i kontroly ze strany čínských úřadů. Západní svět a asijská mocnost tak v budoucnosti budou muset najít způsob, jak mohou spolupracovat. Koronavirová pandemie tento úkol zatím však komplikuje.