Menu Zavřít

Proti přetočeným tachometrům zákon nepomáhá

25. 11. 2013
Autor: Euro.cz

Kriminalita Zákon proti stáčení tachometrů není pojistkou proti nepoctivosti prodejců. Ukazuje to čerstvý průzkum ze sousedního Německa, který provedl tamní autoklub ADAC. I když v Německu je stáčení tachometrů na rozdíl od Česka trestným činem, upravené tachometry má podle ADAC zhruba třicet procent tamních ojetých aut.

bitcoin_skoleni

I když třicet procent je menší číslo než odhadovaných českých padesát procent, v objemu, kolik aut v Německu jezdí, je to číslo velké. Z Německa navíc velká část ojetých aut putuje za naše hranice. Legislativní opatření problém nevyřeší, neboť v praxi je velmi obtížné stočení dokázat konkrétní osobě. Obzvlášť pokud chybějí servisní záznamy k vozidlu nebo jsou zfalšovány. „V Česku nelegální manipulace s tachometrem není trestným činem a jedinou možností, jak se vyhnout stočenému vozidlu, je prověření jeho historie,“ tvrdí Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která se zabývá mimo jiné prověřováním původu aut.

Zákon, který by označil přetáčení tachometrů jako trestný čin, navrhovala ještě před volbami sociální demokracie. Je proto pravděpodobné, že se ho znovu pokusí prosadit v rámci vládní koalice. Podle původního návrhu měla za přetáčení tachometru hrozit kromě stíhání i pětimilionová pokuta.

  • Našli jste v článku chybu?