Hodnota ukradeného zboží v Evropě již třetí rok klesla
V českém maloobchodě „zmizelo“ za rok zboží za 13,07 miliardy korun. O 1,4 procenta více než v roce předchozím. Vyplývá to z nejnovější studie European Theft Barometer 2005, která dokumentuje dvanáctiměsíční období od června 2004 do června 2005. Koncem roku ji zveřejnil evropský institut Center for Retail Research v Nottinghamu. Profesor Joshua Bamfield ze zmíněného institutu tvrdí, že zákazníci v Česku ukradli zboží za šest miliard korun, zatímco zaměstnanci české maloobchody obrali o 4,2 miliardy. Na ztrátách se výrazně podíleli i dodavatelé, kteří odcizili zboží v hodnotě 780 milionů korun. Za zbylou ztrátu ve výši 2,13 miliardy korun mohou vnitropodnikové chyby, jako například nedopatření při cenové kalkulaci. „Největší počet krádeží zaznamenáváme ve velkých městech, jako je Praha, Brno, Ostrava či Plzeň,“ řekla týdeníku EURO ředitelka komunikace společnosti Tesco Stores Jana Matoušková a dodala, „mezi zboží, které se nejčastěji stává předmětem krádeže, patří především alkohol, kosmetika, žiletky, elektronika, ale také vitaminová potrava pro sportovce.“ Vyčíslit přesně krádeže v obchodech Tesco však Matoušková nedokázala.
Pozitivní trend.
Největší průzkum maloobchodní kriminality na světě European Theft Barometer 2005 vychází z informací 440 hlavních evropských maloobchodních provozovatelů, kteří mají dohromady obrat 371,98 miliardy eur a 24 572 poboček. Celkově se v Evropě ukradlo zboží za 32,4 miliardy eur, což činí průměrně 70,26 eura na každého Evropana. Kdybychom k tomu připočetli ještě útraty za trestní soudnictví a daňové ztráty, celková hodnota by se vyšplhala na neuvěřitelných 46 miliard eur. Což je pro představu něco více než devadesát procent zemědělského a rolnického rozvojového fondu pro celou Evropskou unii. Přesto, že čísla znějí hrozivě, je trend pozitivní. Sledované období bylo třetí v řadě, kdy hodnota ukradeného zboží klesla. Zatímco rok předtím činily krádeže 1,34 procenta ze společného obratu, tentokrát je to jen 1,25 procenta. Největší pokles kriminality zaznamenala Velká Británie, kde se podařilo ztráty způsobené krádežemi snížit o 13,2 procenta. Na žebříčku si však stejně jako v předchozím roce udržela nelichotivé prvenství. Úspěšné bylo také Nizozemsko (-9,6 procenta) a Irsko (minus devět procent). Krádeže naopak radikálně stouply v Pobaltí, kde studie zaznamenala nárůst až o 21 procent. Prevenci zanedbalo i Slovensko (+7,7 procenta) a Maďarsko (+3,8 procenta). Oproti minulému roku, kdy byl pokles maloobchodní kriminality ve střední Evropě nadprůměrný, se v tomto roce podařilo snížit ztráty jen v Polsku (-3,7 procenta). Již tradičně budou hlavní „zlodějskou“ sezonou v obchodech Vánoce. Za šest týdnů, počínaje polovinou listopadu, zloději v Evropě ukradnou zboží za přibližně 3,2 miliardy eur. Studie dokazuje, že většími kleptomankami jsou ženy, přestože 58,7 procenta krádeží spáchají muži. Ženy však o svátcích „nasbírají“ zboží za více peněz. Očekávaná hodnota ukradeného zboží se u mužů pohybuje kolem 3400 korun na hlavu, u žen je o sto korun vyšší. O Vánocích se krade hlavně alkohol, a to zejména skotská whisky, vodka nebo brandy. Zloději se také houfně orientují na dámské oblečení a spodní prádlo, následuje kosmetika a toaletní potřeby. Průměrný věk vánočního zloděje je 23,5 roku.
Západní zkušenosti.
Zásadně se lišily výsledky západní a střední Evropy. Zatímco se všem západoevropským zemím (kromě Itálie, kde byla čísla stejná jako minulý rok) podařilo maloobchodní kriminalitu výrazně snížit, v šesti ze sedmi zkoumaných středoevropských zemí studie zaznamenala nárůst. Profesor Bamfield tento výsledek vysvětluje zejména lepší zkušeností západní Evropy, kde maloobchodníci bojují proti kriminalitě širokou škálou “protizlodějských“ strategií. Zároveň výrazně stouply investice do prevence a odstrašování možných zlodějů. Nejnověji se do bezpečnosti v evropských maloobchodech investovalo 7,63 miliardy eur, což představuje nárůst o 426 milionů eur oproti minulému období. „Abychom krádežím předcházeli, uplatňujeme několik prostředků ochrany. Jedná se především o technické prostředky, jako jsou kamerové systémy či systémy elektronické ochrany zboží, která spočívá v umístění elektronických bran u pokladen a bezpečnostních kódů na zboží. Další preventivní ochranou jsou vnitřní kontrolní systémy zboží a kontrolní mechanismy práce pokladních,“ upřesnila prostředky v boji proti zločincům Matoušková.
Okrádají společnost.
Jak obrovský dopad na společnost maloobchodní kriminalita doopravdy má, ukazuje nová studie Center for Retail Research s názvem “What Society Pays for crime against shops 2005“. Analýza vychází pouze z čísel pro Velkou Británii. Podle studie zaplatí společnost za celoroční krádeže 1,73 miliardy liber za policii, soudní systém a ztráty na daních. Touto částkou by se dalo zaplatit 11,7 tisíce nových policejních strážníků, 9,2 tisíce zdravotních sester, 5,5 tisíce učitelů a navrch ještě 64 milionů knížek do britských školních knihoven.