Zdravotnictví Válka mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) a pražským protonovým centrem graduje. Pojišťovna se rozhodla na centrum podat trestní oznámení, protože prý „na pacienty s onkologickým onemocněním vyvíjí v posledních týdnech soustředěný tlak, aby trvali na ošetření v protonovém centru... Vážný zdravotní stav a nelehká životní situace nemocných jsou v řadě případů zneužívány.“.
Společnost Proton Therapy Center (PTC) dává podle VZP před zdravím pacientů přednost tomu, aby nepřišla o potenciální klienty, a tedy o své zisky. „V případě, že se prokáže, že u těchto pacientů existuje jiná léčba, je jednoznačný právní názor VZP, že Proton Therapy Center nese plnou odpovědnost za zdraví těchto pacientů,“ uvádí pojišťovna.
PTC kontruje žalobou na ochranu dobrého jména a zvažuje trestní oznámení pro pomluvu. Soukromé protonové centrum uvádí, že disponuje seznamem zhruba pětatřiceti nemocných, kteří čekají, až pojišťovna schválí úhradu zákroku. Zatím se na účet zdravotního pojištění léčí v PTC dva pacienti.
VZP zároveň odmítá s protonovým centrem podepsat smlouvu. Ta měla PTC zaručovat po patnáct let více než miliardový roční objem úhrad za léčbu rakoviny protonovou terapií. A to je částka, která se má blížit polovině celkových výdajů na ozařování. Stejně jako další pojišťovny je ale VZP ochotna uhradit zákrok jednoznačně indikovaným konkrétním pacientům. Liší se ovšem názory, kolik takových nemocných může v zemi ročně být. Zatímco protonové centrum je kapacitou připraveno léčit dva a půl tisíce pacientů, někteří onkologové jejich počet odhadují na trochu více než stovku.