V mém prvním „profiťáckém“ úvodníku jsem před několika týdny sliboval zúžení profilu PROFITU na ryze ekonomická témata. V novém pondělním čísle, které přichází v novém grafickém hávu, se slib dočkává svého naplnění v míře vrchovaté.
Foto: PROFIT
Na mušku si totiž bereme ekonomy samotné. Nejprve české. Sestavili jsme exkluzivní žebříček nejvlivnějších z nich. Žebříček vznikl na základě sofistikované metodiky, a tudíž mu lze – na rozdíl od mnoha podobných pořadí, která média sestavují – opravdu věřit.
Na přetřes v tomto PROFITU ale přicházejí i ekonomové zahraniční. V anketě se ptáme čtyř z nejvlivnějších světových ekonomů na vachrlatou věc: zda oni a jejich kolegové selhali, když nepředpověděli finanční krizi. Jedním ze zpovídaných je Robert Solow, laureát Nobelovy ceny, který učil jiného nobelistu, Paula Krugmana. Ten se o pár stránek dříve coby „senior“ názorově střetává s „juniorem“, mladým a nadějným českým ekonomem z okruhu tuzemské odnože amerického Ludwig von Mises Intitute. Děje se tak v rámci nové rubriky Senior vs. junior, kterou připravujeme ve spolupráci s New York Times. A aby ekonomů nebylo málo, v rozhovoru rozmlouváme též s jedním z nich, s klíčovým teoretikem druhé poloviny dvacátého století Haroldem Demsetzem. Ten má mnoho co říci i k aktuálním otázkám typu krize v USA a v Evropě, rozmachu Číny či k nově se utvářející vědecké disciplíně, bioekonomii.
Kdo bude mít pocit, že jej z těch ekonomů už začíná bolet hlava, nechť si ji „debordelizuje“ – v první „debordelizační“ lekci vylíčí Ivo Toman, úspěšný český spisovatel a badatel, jak zprimitivnět k úspěchu.
Přeji příjemné prožití PROFITU.
Lukáš Kovanda