Menu Zavřít

Průměrný důchod činí 11 724 korun. Kdo na něj dosáhne?

7. 7. 2017
Autor: Novák Tomáš/Euro

Za první čtvrtletí letošního roku činí průměrný starobní důchod 11 784 korun. Kteří žadatelé o důchod dosáhnou alespoň na průměrný starobní důchod? Je možné mít i předčasný důchod v takové výši?

Výpočet starobního důchodu ovlivňuje celý průběh pojištění. Výše státního důchodu totiž závisí na získaném pojištění v celých ukončených letech a výdělcích v produktivním životě. Při výpočtu starobního důchodu v roce 2017 se hodnotí příjmy, ze kterých bylo řádně zaplaceno sociální (důchodové) pojištění, v letech 1986 až 2016. Čím vyšší doba pojištění a vyšší výdělky, tím vyšší starobní důchod.


Výplata důchodu v roce 2018: kvůli svátkům se sedmkrát posouvá termín. Čtěte kdy

seniorky


Ženy mají státní důchod nižší

Muži mají státní starobní důchod v průměru vyšší než ženy o 22 %, neboť průměrný měsíční starobní důchod mužů za první čtvrtletí letošního roku činil 13 011 korun, zatímco průměrný měsíční důchod žen 10 707 korun. Hlavním důvodem jsou nižší příjmy žen v produktivním životě oproti mužům.

Spočítejte si, kdy odejdete do důchodu:

Kdo dosáhne na průměrný důchod?

Protože výpočet státního důchodu ovlivňují dva základní parametry, a sice získaná doba pojištění a příjmy v produktivním věku, tak máme v přiložené tabulce vypočteny různé varianty, kdy žadatel o starobní důchod v letošním roce dosáhne alespoň na průměrný starobní důchod ve výši 11 784 korun.

bitcoin školení listopad 24


Valorizace důchodů: od Nového roku si výrazně polepší všichni penzisté

 Důchodce a peníze, ilustrační foto


Protože je pro přiznání starobního důchodu v roce 2017 nutné získat dobu pojištění alespoň v rozsahu 33 let, tak počítáme s nejnižší dobou pojištění v rozsahu 33 let. Žadatelé o důchod, kteří po celý produktivní život pracovali a nemají žádné mezery v pojištění, mohli mít tedy v rámci národního hospodářství podprůměrnou mzdu a přesto budou mít průměrný starobní důchod. Získaná doba pojištění významně totiž ovlivňuje výši státního důchodu.

Celý článek si přečtěte na webu Finance.cz


  • Našli jste v článku chybu?