Průmyslová výroba v Česku v srpnu klesla o 3,8 procenta po červencovém růstu 5,6 procenta. Letošní srpen měl ale o jeden pracovní den méně než loňský, po očištění tak byla průmyslová produkce meziročně nižší o 1,2 procenta. Nižší byla zejména výroba počítačů a elektronických přístrojů a zpracování kovů, naopak rostl automobilový nebo farmaceutický průmysl. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Meziměsíčně po vyloučení sezonních vlivů průmyslová výroba klesla o 0,1 procenta.
„Průmyslová produkce v srpnu reálně meziročně klesla o 1,2 procenta, což bylo způsobeno zčásti vyšší srovnávací základnou a zčásti čerpáním dovolených,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová.
Výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení klesla oproti loňskému srpnu o 12,7 procenta a výroba kovů a slévárenství o 14,6 procenta. Nižší byla i produkce kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Naopak výroba aut vzrostla v srpnu meziročně o 4,5 procenta, výroba elektrických zařízení o sedm procent a výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků o 22,9 procent.
Průmyslová výroba v Česku:
Zdroj: tradingeconomics.com
Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v srpnu meziročně klesly o 3,8 procenta. Hodnota nových zakázek byla meziročně nižší o 0,9 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 0,6 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 4,2 procenta.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v srpnu meziročně snížil o 1,5 procenta, jejich průměrná hrubá měsíční nominální mzda oproti loňskému srpnu vzrostla o 5,4 procenta.
„Srpnová čísla naznačují, že recese německé ekonomiky dopadá i na část tuzemského průmyslu. Není to však nijak drtivý dopad, který by mohl českou ekonomiku zastavit nebo dokonce nasměrovat do útlumu,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Čísla z průmyslu podle něj stále kontrastují nejen s vývojem v Německu, ale i s dlouhodobými náladami tuzemských průmyslníků. Přesto si od průmyslu už nelze slibovat takový tah na branku jako ještě v první polovině roku, dodal.
Česko za sto let: máme na to, stát se silnou a technologicky vyspělou zemí
Čtěte také:
Jak se zbavit cejchu montovny Evropy? Česko musí podporovat vědu a inovace, říká Babiš
Velký průzkum týdeníku Euro: Jak platí české podniky?
Ministerstvo průmyslu a obchodu podpoří česko-ruskou ekonomickou spolupráci
Nová hospodářská strategie povede stát do roku 2030, uvedl Havlíček. Základem bude inovace
Zahraniční obchod Česka skončil v srpnu s přebytkem 8,6 miliardy korun
Stavební produkce v srpnu meziročně klesla o 3,7 procenta. Vzrostlo inženýrské stavitelství