Menu Zavřít

Průmyslová výroba nabrala dech. V květnu vzrostla o nečekaných osm procent

7. 7. 2017
Autor: Archiv

Průmyslová výroba v květnu opět nabrala dech a po dubnovém poklesu vzrostla meziročně o 8,1 procenta. Letošní květen byl přitom o jeden pracovní den kratší než loňský. Analytici počítali s výrazně nižším růstem. V květnu se dařilo především výrobě aut, která rostla o 14,2 procenta. Naproti tomu výroba elektřiny klesla o 2,8 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Proti dubnu se výroba zvýšila o 3,3 procenta.

Za předchozí dubnový pokles o 2,5 procenta mohl kalendář, letošní duben měl o tři dny méně než loňský. Analytici předpokládali, že v květnu zase průmysl ožije a vzroste. Růst ale odhadovali mezi třemi až čtyřmi procenty.

Květnová data z průmyslu potvrzující dominantní postavení průmyslové výroby v rychle rostoucí české ekonomice,“ uvedl k „překvapivě silnému růstu“ průmyslu ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. Dosavadní automobilová výroba v Česku navíc podle něj naznačuje, že loňská rekordní produkce může být letos překonána. Za leden až květen podle statistiků průmyslová výroba vzrostla o 5,6 procenta.

Kromě automobilek se v květnu dařilo také strojírenským podnikům, jejichž výroba vzrostla o 16,1 procenta. Výrobcům elektrických zařízení produkce stoupla o 13,2 procenta. Naproti tomu pokles výroby zaznamenali kromě elektráren a plynáren také těžaři, kterým produkce klesla o 11,5 procenta.

 Index průmyslové produkce Zdroj: ČSÚ

Průmyslovým podnikům se také v květnu dařilo sjednávat nové zakázky. Po dubnovém propadu se hodnota nových zakázek meziročně zvedla o 9,5 procenta. Tuzemských zakázek přibylo meziročně osm procent, zahraničních 10,2 procenta. Ke zvýšení přispěla zejména výroba elektrických zařízení s růstem o 18,2 procenta a výrobci počítačů s růstem o 21,9 procenta. Zakázky ale ubyly oděvním firmám, pokles u nich představoval 8,1 procenta.

Tržby průmyslových výrobců po dubnové stagnaci v květnu vzrostly meziročně o 12 procent. Rychleji rostly tržby z vývozu (13,7 procenta) než ty domácí (9,8 procenta).

V průmyslových podnicích, které zaměstnávají více než 50 lidí, se v květnu zvýšil meziročně počet zaměstnanců o dvě procenta. Jejich průměrná mzda činila 32 939 korun a proti loňskému květnu byla o 9,2 procenta vyšší.

Průmysl jede na plné obrátky

„Český průmysl jede na plné obrátky, výrazněji rostl naposledy v květnu roku 2011,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Průmyslu podle něj nahrává poměrně robustní oživování eurozóny a s ním související růst tamní poptávky. Z něj v Česku těží hlavně výrobci automobilů, strojů či elektrických zařízení, dodal.

 Meziroční index stavební produkce Zdroj: ČSÚ

Průmysl svou vysokou dynamikou více než dvojnásobně překonal očekávání analytiků, upozornil Jiří Pour z UniCredit Bank. Takto výrazné obnovení meziročního růstu v květnu podle něj potvrzuje, že dubnový výpadek tempa byl způsoben výhradně načasováním Velikonoc.

Největší zásluhu mají automobilky

Největší zásluhu na excelentním výsledku průmyslu měly opět automobilky, jejichž výroba se zvýšila o 14,2 procenta, doplnil analytik ČSOB Petr Dufek. Těží z více než čtyři roky trvajícího oživení evropského automobilového trhu, a díky své politice inovací si dokonce z evropského trhu ukrajují stále větší díl. Výborný rok zažívají i strojaři a výrobci elektrických zařízení. „A jak je vidět na statistice nových zakázek, expanze průmyslu bude pokračovat i v dalších měsících,“ dodal

Analytička Raffieisenbank Monika Junicke očekává, že průmyslová výroba letos zrychlí své meziroční tempo růstu k 4,7 procenta z předchozího tempa 2,9 procenta. V příštím roce průmyslová výroba mírně zpomalí na 3,6 procenta, odhadla.

WT100

Příznivé výsledky čekáme od průmyslu i v dalších měsících, i když zopakovat tempo květnového růstu bude jen těžko možné, míní Dufek. Přece jen v řadě průmyslových oborů se jede na doraz a prostoru pro další růst výroby už moc nezbývá, ať s ohledem na technologie, nebo na kapacity zaměstnanců. Průmysl si nicméně i nadále udrží roli hlavního motoru české ekonomiky, uzavřel.

Přečtěte si také:

Exportu se daří. V květnu byl druhý nejvyšší v historii

Macron chce zdražit emise CO2. Cenu elektřiny by to v Německu i Česku vyhnalo o 40 procent

Průmyslu se daří. Výroba v Unii i eurozóně v dubnu dál rostla


  • Našli jste v článku chybu?