Menu Zavřít

Průmyslová výroba v květnu vzrostla o 1,4 procenta. Přispěly k tomu hlavně energie

9. 7. 2018
Autor: čtk

Průmyslová výroba v Česku v květnu zpomalila meziroční růst z dubnových 5,5 procenta na 1,4 procenta. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). K růstu podle statistiků nejvíce přispěla výroba a rozvod energií. Výroba rostla i meziměsíčně, a to o 2,9 procenta po očištění od sezonních vlivů.

K meziročnímu posílení průmyslové produkce podle ČSÚ pomohla hlavně výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, která vzrostla o 3,8 procenta. K růstu přispěla také třeba výroba počítačů a další elektroniky zvýšením produkce o 9,4 procenta. Klesly naopak produkce motorových vozidel, přívěsů a návěsů o 1,3 procenta nebo výroba základních farmaceutických produktů o 9,2 procenta.

Ačkoli celkový meziroční růst průmyslové výroby zpomalil, v květnu do výsledků nezasáhly na rozdíl od dubna sezonní vlivy. Letošní květen měl totiž stejný počet pracovních dnů jako květen 2017. V dubnu sice růst výroby činil 5,5 procenta, ale protože měl letošní duben vyšší počet pracovních dní než loňský, zaznamenal průmysl po očištění od sezonních vlivů v dubnu pokles o 0,2 procenta.

Cz Industrial Production

Zdroj: IEconomics.com

Statistici zaznamenali v květnu také růst hodnoty nových zakázek ve vybraných odvětvích ve srovnání s loňskem o 9,5 procenta. „Automobilový průmysl je tentokrát jedním z odvětví, které záporně ovlivnilo vývoj průmyslové produkce, ale zároveň i odvětvím, které se výrazně podílelo na růstu nových zakázek,“ doplnila vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ Iveta Danišová. I přes zvýšení produkce a hodnoty zakázek ale tržby z průmyslové činnosti meziročně klesly o 0,3 procenta.

Průměrný počet zaměstnanců v průmyslových podnicích s 50 a více pracovníky se v květnu 2018 meziročně zvýšil o 1,6 procenta. Oproti loňsku se také zvedla průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců těchto podniků o 8,5 procenta na 35 751 korun.

Analytici: Průmysl nezklamal

„Průmyslu se v květnu poměrně slušně dařilo. Meziroční růst sice na první pohled není nijak ohromující, avšak po zohlednění silné statistické základny z loňského roku je květnový výsledek průmyslu nutno vnímat v lepším světle,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Na první pohled pozitivní je podle něj naopak údaj o nových zakázkách, které v květnu meziročně vzrostly o 9,5 procenta, tedy bezmála dvouciferným tempem.

Český průmysl se podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela vyvíjí po německém vzoru. Tamní průmysl podle údajů z minulého týdne také v květnu vystřelil a zvýšily se i objednávky v tomto sektoru. Domácí produkci podpořilo velmi teplé počasí, když stoupla výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Podobně jako v posledních měsících přispěla i produkce elektroniky, podotkl.

Výroba motorových vozidel se podruhé v letošním roce meziročně snížila a za prvních pět měsíců roku vykazuje v porovnání s celkovou produkcí podprůměrný růst, upozornil analytik UniCredit Patrik Rožumberský. Produkce aut tak letos přestala plnit úlohu klíčového tahouna českého průmyslu. Nadále očekává v českém průmyslu ochlazení, které však bude jen pozvolné. „Letos předpokládáme růst průmyslové produkce v průměru o tři procenta, což by bylo méně než poloviční tempo v porovnání s loňským rokem,“ odhadl.

bitcoin_skoleni

Největší výzvou pro průmysl zůstává udržení konkurenceschopnosti v prostředí nejrychleji rostoucích reálných mezd od roku 2003 a pokračujícího nedostatku zaměstnanců, míní analytik Raiffeisenbank František Táborský. Rizikovým faktorem bude i slábnoucí poptávka ze zahraničí a růst domácích úrokových sazeb, který se projeví ve vyšších úvěrových nákladech. V kombinaci se silnější korunou se tak snižuje prostor pro firmy s nižší přidanou hodnotou, které doposud přežívaly díky uvolněné měnové politice ČNB v podobě kurzového závazku a nulových úrokových sazeb, dodal.

Dále čtěte:

Čekání na robota. Průmysl Česko živí a bude živit dál. Otázkou je, jak

Dohnat a předehnat: Česko by mohlo být za čtyři roky bohatší než Itálie

Česká ekonomika zpomalila meziroční růst na 4,4 procenta, odhad byl příznivější

Kde je ten národní kapitál?

Českým národním zájmem je nestát jenom u montážního pásu

Ekonomickou situaci v Česku kladně hodnotí 44 procent lidí


  • Našli jste v článku chybu?