Nejlepší období, kdy se do Berlína vydat, je to teplé, to se rozumí. Ale i zimní Berlín má něco do sebe. Ten mrazivý vzduch, když se proháníte po ulicích Kreuzbergu zachumlaný do tří šál a dvou kabátů! Ale teď vážně…
Zimní Berlín je méně turistický, ale o to víc cool. Před nepřízní únorového počasí se vždy můžete schovat v jedné z mnoha kavárniček nebo bister a perfektně zapadnete. My jsme se vydali do Berlína během jednoho z největších evropských (co už, světových!) filmových festivalů Berlinale a tím spojili příjemné s… příjemným.
VE ZNAMENÍ MEDVĚDA
Berlín během Berlinale ožívá. Tím myslím, představte si, jak žije Berlín normálně, zkuste to zdvojnásobit a vyjde vám to na půlku toho, jak Berlín vře, vibruje, žije, hipstruje v těchto deseti únorových dnech. Během festivalu se populace města zvýší o tisíce filmových profesionálů, novinářů a samotných filmových fanoušků, kteří se sem přiřítí ze všech koutů planety. Pro nás je to naštěstí do Berlína co by kamenem dohodil – čtyři až pět hodin dle volby dopravního prostředku, což z Berlinale dělá nám nejbližší „áčkový“ festival po Karlových Varech. O důvod víc se tam vydat, no ne?
Epicentrem fesťáku je mega-uber-hyper futuristický Potsdamer Platz se svojí nepřehlédnutelnou dominantou – Sony Centrem. Jen si představte, že před pouhými 15 lety zde byla jen velká nezastavěná plocha, téměř brownfield, abyste pochopili, jakými mílovými kroky hlavní město Německa kráčí.
U Potsdameru najdete alespoň pět kin včetně dvou multiplexů a honosného Berlinale Palastu, ke kterému vlastně vedou všechny cesty (především ale červené koberce). Na náměstí samotném se pak na dobu konání festivalu hrdě vztyčí pop-up budka hlavního sponzora L’Oréal Paris, kde se například můžete nechat zdarma nalíčit (nebo odlíčit, bude-li se vám to zamlouvat víc).
Hlavní dominantou Berlinale (a města samotného) je ale samozřejmě medvěd! Ten vás vítá nejen z festivalových plakátů, ale hlavně v podobě mnoha figurín u každé oficiální festivalové lokace, ať už kina, instituce, nebo hotelu.
VE ZNAMENÍ TISÍCE CHUTÍ
Během festivalu se tu roztrhne pytel i s gurmánskými alternativami všeho druhu. U vchodu do místního nákupáku Potsdamer Platz Arkaden (který – pozor! – mívá otevřeno i v neděli, což je v Německu výkon téměř nevídaný) se po dobu deseti dnů zaparkuje šestice foodtrucků, kde si můžete vybírat doslova mezi pizzou a taco. Některé z nich sem dojedou až z Kreuzberské hip stálice Markthalle Neun, která se proslavila takzvanou „world cuisine with a twist“. My jsme si jednoznačně oblíbili mexický truck s desítkou (nečekaně) veganských kombinací – hlavně si připlaťte za extra porci guacamole!
Hned na rohu Alte Potsdamer Strasse je další novinka – Brammibal’s Donuts. V podniku, který jako by z oka vypadl filmům Wese Andersona, vás hlasitou angličtinou vítá robustní černoška za pultem. V Berlíně verze 2019 je angličtina rozšířenější než němčina. Nemůžeme si vybrat z desítky oku lahodících donutů (je libo šípkový nebo kardamomový?), a tak si nakonec dáváme BLT bagel, jenže místo kousků křupavé slaniny nás překvapí křupavé plátky kokosu. Zkrátka další veganský podnik, který to náramně umí – ostatně i cappuccino dostaneme bez dalších dotazů automaticky s ovesným mlékem.
VE ZNAMENÍ VÝBĚROVÉ KÁVY
Když už jsme u toho cappuccina… nejlepší zprávou roku pro nás, milovníky té nejaromatičtější etiopské V60 je, že byla nově otevřena pobočka oblíbené berlínské stálice The Barn, a to hned na prominentní Alte Potsdamer Strasse. Konečně se i rozespalí návštěvníci festivalu dočkali své hvězdné hodiny a už nemusejí stát dlouhé fronty ve Starbucksu, který tu byl široko daleko jedinou alternativou.
Pokud se dáte pěšky do centra, natrefíte na další klenot – coffeebar westberlin.
Ten se nachází přesně na někdejší hranici východního a západního Berlína, pár kroků od Checkpoint Charlie, a kombinuje to nejlepší z obou světů. Kromě perfektní kávy a příjemného posezení tu máte k dispozici řadu světových tiskovin, Kinfolkem počínaje, speciálními vydáními Monoclů konče.
VE ZNAMENÍ DANCE, DANCE, DANCE
Pokud jste jedním z těch, kteří se do Berlína těší nejvíce na party, ani v této oblasti pochopitelně nebudete zklamáni. Hlavní město Německa stále drží prvenství v počtu cool klubů na počet obyvatel. Během festivalu ale vynechte profláklé parkety a vydejte se poznávat autentické parties. Tak například Ballhaus Berlin je příběh sám o sobě – nevíme, co se tady odehrává normálně, my jsme ale byli nejvíc konsternováni z prastarého telefonu na každém stole, který čas od času v průběhu večera zazvonil. Tato lokace je pyšná na svou historii – Ballhaus byl postaven v roce 1905, a tak je to zaručeně jeden z nejstarších „klubů“, které kdy navštívíte.
Jestli je vám milejší západní Berlín, je tu pro vás víc než vřelý klubík Bi Nuu v Kreuzbergu. Disco, salsa, funk, balkán a samba – místní parties s latinskoamerickým nádechem nenechají nikoho sedět v koutě. No, a pokud se jen rádi vlníte pod podiem, tak vyrazte na jeden ze zdejších koncertů.
A na to si připijeme! Auf Wiedersehen, uvidíme se v BEARlíně! ¶
O autorovi| Jana A. Kri @astar_again