Menu Zavřít

Průzkum: Malé a střední firmy hlásí zlepšení ekonomické situace

16. 3. 2011
Autor: profit

V Česku se od loňského září zvýšil počet malých a středních firem, které uvádějí, že se jejich celková ekonomická situace zlepšila. V případě meziročního srovnání je situace malých a středních podniků ještě markantnější. Počet podniků, které s optimismem očekávají svůj další ekonomický vývoj, ovšem v porovnání s předchozím obdobím poklesl.

Foto: Profimedia

To jsou hlavní závěry aktuálního průzkumu „Barometr malých a středních podniků“, který Hospodářská komora České republiky za Česko pravidelně realizuje pro Evropskou asociaci řemesel, malých a středních podniků (UEAPME). V rámci průzkumu z února letošního roku odpovědělo 490 firem, které spadají do kategorie malých a středních podniků (SME).

V únoru uvedlo 35,3 % firem, že jejich celková ekonomická situace byla ve druhém pololetí roku 2010 příznivější, než byla v prvním pololetí 2010. Při průzkumu uskutečněném loni v září, kdy podniky srovnávaly svou situaci za první pololetí roku 2010 s předchozím druhým pololetím 2009, nahlásilo pozitivní změnu 32,4 % podniků.

Naproti tomu negativně se o vývoji své ekonomické situace v druhém pololetí 2010 v průzkumu vyjádřilo 30,4 % společností. Při průzkumu provedeném v září 2010 se v otázce celkové situace svého podniku vyjádřilo negativně 32,7 % MSP. V únoru 2010 jich bylo 42,1 % a v září před rokem dokonce 56,3 %. Naopak v září 2008, kdy krize začala teprve klepat na vrata globální ekonomiky, se o svém ekonomickém vývoji negativně vyjádřilo jen 9,1 % podniků.

Očekávání do budoucna je opatrné

Zatímco malé a střední podniky svou současnou ekonomickou situaci hodnotí pozitivně, při pohledu do budoucna jsou opatrné. Celkem 28,4 % firem očekává v druhém letošním pololetí příznivější ekonomický vývoj, naopak 25,1 % horší. Je to méně optimističtější pohled podniků do budoucna, než byl při výzkumu v září loňského roku, kdy 35,9 % podniků deklarovalo příznivější hodnocení své budoucnosti a 23,8 % naopak horší.

Přesto je současné očekávání tuzemských malých a středních podniků pozitivnější než v únoru loňského roku a srovnatelné se zářím roku 2009.

Další indikátory: obrat, zaměstnanost, investice, zakázky

Další otázky směřující na respondenty se v únorovém Barometru kromě celkové ekonomické situace týkaly také dílčích hospodářských ukazatelů. Růst obratu ve druhém pololetí 2010 hlásí 35,9 % českých firem, pokles pak 37,8 % podniků. Pozitivní vývoj v příštím období z hlediska svého obratu prognózuje 26,1 % firem, propad ukazatele očekává 30,2 % podniků.

Zvýšení počtu zaměstnanců uvedlo 13,9 % a snížení 26,3 % podnikatelů. Optimistický výhled ohledně tohoto ukazatele pro příští období má 12,9 % společností, 18,6 % podniků očekává propouštění svých zaměstnanců.

Vyšší objem investic ve druhém pololetí 2010 zmínilo 15,7 % firem, naopak snížení investiční aktivity 36,5 % firem. Nárůst investic v příštím období predikuje rovných 18,8 % podniků, pokles naopak 32,9 % firem.

Téměř třetina firem (31,0 %) registrovala v posledním období nárůst zakázek a objednávek, 34,1 % podniků evidovalo snížení. Nárůst zakázek a objednávek pak pro první pololetí roku 2011 prognózuje 25,9 % respondentů, pokles naopak 30,2 % tuzemských firem.

Evropské podniky jsou optimistické

bitcoin_skoleni

Z celkových výsledků tohoto celoevropského výzkumu vyplývá, že podnikatelská nálada evropských firem vykazuje růst již čtvrté období za sebou a podíl podniků, které očekávají kladný nebo neutrální vývoj, vzrostla o více než 6 procentních bodů na 72,1 %. Podnikatelská nálada tak poprvé od počátku hospodářské krize překročila úroveň 70 %, která je obecně považována za hranici pro stabilní podnikatelské prostředí.

Souhrnné výsledky průzkumu za všechny evropské země jsou k dispozici na stránkách Evropské asociace řemesel, malých a středních podniků (UEAPME).

  • Našli jste v článku chybu?