Rušení stravenek povede k propadu poptávky v restauracích v čase oběda a následné snížení pravidelných tržeb vyvolá tlak na zvyšování ceny jídel a zčásti i propouštění personálu. Vyplývá to z průzkumu agentury Factum Invenio, jehož výsledky byly zveřejněny v úterý.
Foto: Martin Siebert
Celkem 79 procent provozovatelů restaurací se domnívá, že lidé v důsledku zrušení stravenek omezí návštěvy restaurace v době oběda. Ruku v ruce se změnou chování přijde i pokles tržeb, který majitelé restaurací odhadují přibližně na 24 procent.
Restauratéři očekávají přesun poptávky z provozoven veřejného stravování do maloobchodu, tedy přechod části veřejnosti z teplých obědů na studenou stravu. Výsledkem toho všeho bude podle výsledků průzkumu snížení daňových odvodů ve prospěch státu.
“Můžeme očekávat, že na zrušení daňového zvýhodnění stravenek doplatí restauratéři snížením tržeb, zaměstnanci zvýšením ceny poledního jídla a konec konců i stát. Ten pocítí opatření na jedné straně pozitivně v podobě snížení daňové úlevy, poklesnou ale jeho příjmy z daní a vzrostou výdaje související s nárůstem nezaměstnanosti,“ uvedl ředitel výzkumu společnosti Factum Invenio Miroslav Fous.
Obtížně měřitelné, ale nevyhnutelné budou podle Fouse také náklady vynaložené na zdravotní péči vyvolanou zhoršením stravovacích návyků u velké části ekonomicky aktivní veřejnosti.
Zrušení stravenek vyvolává potřebu kompenzovat ztráty plynoucí ze snížených tržeb. Celkem 45 procent provozovatelů restaurací uvedlo, že by vyvolané snížení tržeb znamenalo propuštění části zaměstnanců. Zákazníci by to ale podle restauratérů mohli pocítit i zrušením zvýhodněných poledních menu (45 procent) a také zvýšením ceny nabízených jídel (43 procent).