Data v cloudu má v Česku už 30 procent firem. Zbylých 70 procent zatím stále spoléhá na vlastní servery, 13 procent však plánuje do cloudu přejít. Láká je tam větší kapacita a pocit bezpečí. Fakta vyplývají z průzkumu poradenské společnosti PwC mezi více než stovkou generálních ředitelů významných společností působících na českém trhu.
Hlavním argumentem, proč firma umístí významnou část svých dat do cloudu, je podle respondentů možnost získat větší stabilitu, výkon či kapacitu, než by jí dovolilo umístění na vlastních serverech.
Zároveň věří, že v cloudu mají svá data ve větším bezpečí než u sebe. Otázka nákladů zde není hlavním argumentem.
„Většinou uváděné důvody, jako jsou vyšší výkon či nižší míra rizika při uložení dat v cloudu při dnes nabízených řešeních, skutečně hovoří pro cloud. Naopak cena podle našeho názoru není vždy automaticky ve prospěch cloudu. Důvodem bývá například složitost datových integrací. Podle většiny oslovených však nepředstavuje podstatnou překážku,“ říká Petr Ložek, partner PwC Česká republika.
Přečtěte si k tématu:
Hlavní brzdou rozvoje cloudu zůstávají obavy o bezpečnost
Více než třetina (37 %) dotázaných věří, že zná nejlépe svá rizika, a dokáže si je tedy ohlídat lépe než případný externí poskytovatel. Stejně tak příznivci uchovávání dat vlastními silami jsou přesvědčeni, že právě jejich domácí řešení jim poskytuje větší stabilitu, výkon či kapacitu než cloud.
„České firmy jsou velmi opatrné, pokud mají svá data umístit do cloudu. Možná až naivně věří, že vlastní zabezpečení budou mít silnější a dokážou držet krok s případnými útočníky lépe než profesionál, který se specializuje výhradně na ukládání dat,“ dodává Ložek.
Čtěte také: