Menu Zavřít

První miliardář díky dronům. Frank Wang zbohatl na svém snu

1. 7. 2016
Autor: youtube.com

Firmu DJI zakládal Frank Wang ještě jako student na koleji v Hong Kongu. Dnes je prvním člověkem na světě, kterého k miliardám vynesl byznys s drony.

Bezpilotní letouny prý byly jeho snem od základní školy. Firmu DJI, dnes dominantního světového výrobce dronů, Frank Wang založil v roce 2006. O pár měsíců později v improvizovaných podmínkách zahajoval své podnikání v Šen-čenu. Právě toto město, nikoli Silicon Valley, je dnes světovým centrem vývoje dronů. Wangova DJI pokrývá 70 procent globálního trhu s civilními drony.

Začátky firmy, jejíž hodnotu dnes experti odhadují na 8 miliard dolarů, nebyly jednoduché. Společnost nejprve cílila na modeláře. Zástupci DJI obcházeli jejich výstavy osobně, či nabízeli své produkty ne diskusních forech na internetu.

Model dronu Phantom společnosti DJI

Model Phantom přinesl DJI celosvětový masový úspěch.

Zdroj: www.dji.com

S prvními zaměstnanci přišly i konflikty. Většina lidů z původního Wangova týmu firmu opoustila už po dvou letech prý kvůli Wangovu přílišnému perfekcionismu.

„Na lidi jsem byl drsný,“ přiznává Wang. „Hádali jsme se i kvůli odměnám. Nejsem příznivcem toho, aby zaměstnanci dostávali stejně,“ dodává s tím, že chtěl své lidi odměňovat podle jejich skutečně odvedené práce.

Navzdory tomu společnost uspěla a po třech letech existence začala nabízet své produkty i mimo Čínu. Zisk z prodejů tehdy poprvé přesáhl 500 tisíc dolarů.

Sázka na jednoduchost se vyplatila

Skutečně masový úspěch přišel až s rokem 2013. DJI tehdy přehodnotila svůj obchodní plán a na trh uvedla nový model dronu Phantom.

Za jeho popularitu podle Wanga mohl především dobrý poměr mezi cenou a výkonem a také zjednodušení. Oproti předešlým modelům byl Phantom „ready-made“ a zákazníci si jej nemuseli sestavovat sami. Výkon, který laikům nabídl, byl přitom srovnatelný s profesionálním strojem.

„Původně jsme vyráběli produkty pro modeláře a profesionály. Ve finále to byl ale produkt určený pro masové spotřebitele, který je na trhu předstihl,“ říká Wang.

Nová strategie se DJI vyplatila. Po uvedení Phantomu roční zisky z prodejů skokově narostly z 4,2 na 130 milionů dolarů. V roce 2014 společnost na Phantomu vydělala více než 500 milionů dolarů. Podle nepotvrzených odhadů by pro rok 2015 číslo mohlo být až dvojnásobné.

bitcoin_skoleni

V žebříčku nejvlivnějších světových miliardářů mladších čtyřiceti let časopisu Fortune se pětatřicetiletý Wang loni umístil na 22. místě. Hodnota jeho majetku je časopisem Forbes odhadována na 3,6 miliardy dolarů.

Od záškodnictví k filmu
Wangovy Phantomy díky své jednoduchosti našly využití ve filmech (Hvězdné války) i televizních seriálech (Hra o trůny). Kromě toho však prosluly i titulky v médiích kvůli kontroverzním incidentům. Jeden z nich například přistál na trávníku Bílého domu přímo uprostřed striktně bezletové zóny. Pilot dalšího z nich pak doručil láhev plnou radioaktivního odpadu na střechu domu japonského ministra zahraničí.

Přečtěte si o možném využití dronů v rozvojových zemích:

Léky budou ve Rwandě rozvážet drony

  • Našli jste v článku chybu?