Menu Zavřít

První rok středočeského „eMBéčka“

14. 4. 2020
Autor: Euro.cz

Mladá Boleslav má od loňského února minipivovar, zaujme hlavně prostorem

Autor rubriky má při prohledávání českých a moravských pivovarů jedno pravidlo: hodně dá na první dojem. Když se zaměřil na mladý boleslavský podnik eMBe, nejdřív ho zaujaly webové stránky. I když minipivovar sází v interiéru na detaily a perfekcionismus, v jeho hlavním mottu „Pivo, které vás nastartuje, a jídlo, co vás nezbrzdí!“ uvedeném na webových stránkách zůstalo hned několik gramatických chyb. Tak dostudovat češtinu, Boleslaváci, a my můžeme zpátky k vaření.

Za zdejším pivem stojí sládek Jakub Dušek, který v minulosti prošel regionálními podniky U Vacků (Chlumec nad Cidlinou) či Karlem IV. (Karlovy Vary).

„Rozhodnutí bylo jednoduché, hned jsme se domluvili na spolupráci,“ přibližuje Dušek, proč začal pracovat v eMBe. „V začátcích každého pivovaru je první rok velká neznámá a nikdy nevíte, jak který měsíc bude probíhat. Samozřejmě velkou roli hraje i počasí,“ odpovídá na dotaz, jakých bylo prvních třináct měsíců. A velkou roli sehrávají i současná protivirová opatření, kvůli kterým museli i v Mladé Boleslavi začít prodávat pivo pouze přes okýnko.

Maximální kapacita moderní technologie je zhruba 820 hektolitrů za rok, hned během prvních dvanácti měsíců ji podle svých slov Dušek využil téměř z 90 procent. Nejvíc se tu podle něj vypije světlého ležáku, hned za ním je výčepní ejl a pomyslný bronz v oblíbenosti bere pšeničná jedenáctka.

„U našeho ležáku se snažíme docílit takové hořkosti, aby pivo bylo stále pitelné a nemělo svíravou hořkost, jak tomu často bývá právě u zbytečně přechmelených ležáků,“ popisuje svou dvanáctku.

Ejl zaujal

Jak Dušek zvládá práci v hezkém pivovaru, jsme si otestovali na jeho dvou pivech z PET láhve. Tím prvním byla ona klasika, která odkryje všechny přednosti a nedostatky sládka – tedy spodně kvašený ležák. Světlá 12° má 4,8 procenta alkoholu, ve sklenici se kalné pivo uvádí hezkou barvou květového medu. V těžší vůní rezonuje sladovost. Té patří prim i v ústech po ochutnání, zaujme i plnost a sytost.

Chybí znatelnější hořkost i říz, což ovlivňuje i relativně slabší pitelnost.

Zážitek ze světlého APA 10° by asi byl příjemnější v létě, ale proč jej neochutnat i teď. Svrchně kvašené pivo se čtyřmi procenty alkoholu nese odstín žluté limonády, byť kalné, vůně je slabá, znatelná je jen mírná chmelovost, která jakoby upozorňovala, že s aromatickou odrůdou Citra tady sládek pracuje zřejmě až příliš skromně. V lehké chuti rezonuje příjemná bylinková hořkost a především skvělá svěžest. Velmi dobrá pitelnost dělá z ejlu ideální volbu na rychlé osvěžení či k přestávce uprostřed náročné práce.

eMBe pivovar

Na klenici 46/9, Mladá Boleslav

Sládek: Jakub Dušek

Založeno: 2019

Nabídka: spodně i svrchně kvašená piva a speciály

Co doporučujeme: svěží APA 10°

Otevřeno: po dobu vládních opatření jen prodej přes okno v časech dle webu pivovaru

WT100

O autorovi| Ondřej Stratilík, stratilik@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?