Španělské akcie dnes výrazně oslabily v reakci na nedělní referendum o nezávislosti Katalánska. Politická nejistota měla dopad hlavně na akcie španělských bank. Propad španělského akciového trhu kontrastoval s příznivým vývojem na ostatních evropských burzách, díky kterému se panevropský akciový index STOXX 600 vyšplhal na nové tříměsíční maximum.
STOXX 600 uzavřel dnešní obchodování s nárůstem o 0,51 procenta na 390,13 bodu, zájem investorů o evropské akcie podpořil slabší kurz eura. Index německých akcií DAX stoupl o 0,58 procenta na 12 902,65 bodu. Nachází se tak necelých 50 bodů od červnového rekordního maxima 12 951,54 bodu. Index španělské akciové burzy IBEX se však propadl o 1,21 procenta na 10 255,7 bodu.
Výrazné ztráty utrpěly akcie španělských bank v čele s Banco Sabadell a Caixabank, které mají centrálu v Katalánsku. Akcie Banco Sabadell oslabily o 4,4 procenta a akcie Caixabank o 4,5 procenta. Dolů zamířily také akcie bank z jiných členských zemí eurozóny.
O průběhu nelegálního referenda čtěte více:
Katalánci hlasují o nezávislosti. Španělská policie použila proti voličům gumové projektily
Analytik Stephane Barbier de la Serre ze společnosti Makor Capital Markets uvedl, že finanční sektor byl zjevně zasažen „katalánským efektem“. Dodal však, že v dlouhodobějším horizontu by katalánská krize neměla narušit příznivý trend v tomto odvětví. Banky by podle něj totiž měly těžit z postupného růstu úrokových sazeb.
Dobře si dnes v Evropě vedly letecké společnosti, hlavně easyJet, Ryanair a Lufthansa. Aerolinky těží ze zprávy o krachu britské společnosti Monarch Airlines, kvůli kterému bude Británie muset zorganizovat návrat do vlasti pro zhruba 110 tisíc cestujících. „Úbytek kapacit na trhu (s leteckou přepravou) je pro akcie ostatních aerolinek vždy dobrou zprávou,“ uvedla analytička Rebecca O'Keefeová ze společnosti Interactive Investor. „Kolaps firmy Monarch nicméně podtrhuje vážné problémy v leteckém sektoru,“ dodala.
V Katalánsku bylo nasazeno 26 tisíc policistů
V Katalánsku se v neděli konalo referendum o nezávislosti této autonomní oblasti na Španělsku. Uskutečnilo se navzdory odporu centrální vlády v Madridu a navzdory zákazu, který vydal ústavní soud. Hlasování provázelo násilí, když se španělské pořádkové síly střetly s Katalánci.
Dále čtěte: