Že je Česká republika považována za jakousi evropskou montovnu, je dobře známá věc. Koneckonců, existují na to i zevrubné analýzy. A i když se této do jisté míry hanlivé nálepky snaží zbavit, je spravedlivé si přiznat, že se jí to tak úplně nedaří. Případ americké společnosti SentinelOne, předního globálního hráče na poli autonomní kybernetické bezpečnosti, nicméně jako by naznačoval, že by se snad přeci jen mohlo začít blýskat na lepší časy.
Minulý týden totiž firma v Praze oficiálně zahájila činnost svého zbrusu nového inovačního centra, ve kterém by mělo výhledově pracovat až na tři sta vysoce kvalifikovaných zaměstnanců, jež budou úzce spolupracovat s kolegy z ostatních koutů světa a podílet se s nimi na vývoji budoucích produktů.
Ty spočívají v kybernetických řešení, která mimo jiné zahrnují prevenci, detekci či vyhledávání hrozeb na bázi umělé inteligence napříč koncovými stanicemi, datovými kontejnery či cloudovými pracovními úlohami. Firma vznikla v roce 2013, přičemž její hlavní sídlo se nachází v kalifornském Mountain View, jež je součástí známého Sillicon Valley.
Praha jako líheň talentů
Česká metropole nebyla pro expanzi americké společnosti vybrána náhodou. Ba naopak, ukázalo se totiž, že na rozdíl od ostatních evropských měst se pyšní širokou nabídkou talentů, které dokážou naplnit vysoká firemní očekávaní napříč jednotlivými obory – počínaje vývojáři až po datové inženýry.
„Ze strategického hlediska je to pro společnost SentinelOne velmi důležitý okamžik,“ nechal se slyšet technologický šéf firmy Ric Smith. „Zažíváme mimořádný růst, který je výsledkem našeho odhodlání k poskytování originálních technologických řešení a inovací. Právě proto jsme vybrali Českou republiku. Český vzdělávací systém vychovává mimořádně kvalitní inženýry, takže tuto zemi považujeme za ideální základnu pro vývoj špičkových technologických produktů,“ dodal s tím, že jedním z dalších plánovaných kroků, které jeho společnost hodlá nyní učinit, je navázání spolupráce s místními univerzitami.
Ze své nové pražské centrály chce SentinelOne řídit veškeré další operace realizované na území Starého kontinentu. Jejím šéfem je Martin Matula, který do americké firmy přišel letos v zimě z českého Avastu.
„Příběh SentinelOne je symbolem globálního úspěchu a mě osobně těší, že další kapitola se bude psát zde v České republice,“ uvedl Matula. „Centrum budujeme od základů a naší obrovskou výhodou je silná firemní kultura. Zdůrazňuje, že nejsme jen talentovaní jedinci, kteří sdílejí stejný obor. Fungujeme jako OneSentinelOne – jeden tým, který se plně soustředí na své poslání: přinášet taková technická řešení, která dokážou efektivně ochránit naše zákazníky před hrozbami a kybernetickými útoky,“ doplnil.
Důležitost Česka v rámci zahraničních podnikatelských aktivit dotčené společnosti vyzdvihuje fakt, že výstavba a otevření nového inovačního centra jsou jen pouhým začátkem. V investicích do zdejší infrastruktury totiž hodlá pokračovat i nadále. A to takovým tempem, že se během příštích tří let dostane na hranici jedné miliardy korun.