PRIVATIZACE LESŮ Konec rekreační idyly? V průzkumu provedeném v loňském roce Institutem pro výzkum veřejného mínění figurovaly na dotaz „co by se privatizovat nemělo“ na čelných místech v odpovědí drtivé většiny lidí kulturní památky, hrady, zámky a lesy.
PRIVATIZACE LESŮ Konec rekreační idyly?
V průzkumu provedeném v loňském roce Institutem pro výzkum veřejného mínění figurovaly na dotaz „co by se privatizovat nemělo“ na čelných místech v odpovědí drtivé většiny lidí kulturní památky, hrady, zámky a lesy. V současné době zejména na Slovensku sílí kampaň za navrácení lesů do soukromého vlastnictví. Připravují se i příslušná právní opatření.
CO BUDE S NAŠIMI LESY? Hodně lidí si klade v této souvislosti otázku: Budeme moci vůbec ještě volně chodit na houby, nebo se už zanedlouho setkáme s tabulkami „Soukromý majetek - vstup zakázán“? Odpověď na otázky kolem budoucnosti lesů v ČSFR tradičně považovaných za národní bohatství naší země poskytl Profitu Jan Mičánek, ředitel odboru lesního hospodářství ministerstva zemědělství. ZAČÍT OD KOŘENŮ
První fáze, tedy reprivatizace jako náprava křivd uplynulých let, by měla být provedena podle zákona o půdě, na který už mnoho lidí netrpělivě čeká. Projednán má být v březnu. Předpokládá se, že reprivatizace bude vymezena datem 24. února 1948, ovšem věc má (jako obvykle) háček: Některá zákonná opatření, jako například zákon 142 z roku 1947, podle něhož byla dotažena do konce pozemková reforma z roku 1921. Šlo vlastně o revizi pozemkové reformy, na jejímž základě byla podstatná část těchto majetků vyvlastněna bez náhrady, ačkoli zákon sám určoval vyvlastnění s náhradou. Nebyl však dodržen, po únoru 1948 se tyto náhrady prostě již nevyplácely.
Nelze vyloučit, že lesy budou navraceny ještě podle dalších zákonných opatření, hovoří se i o dalších možnostech. Podstatné je, že když výchozím bodem bude rok 1948, půjde jen v ČR o značné procento lesů: odhaduje se mezi 30 až 50 procenty. Budou to jak lesy ve vlastnictví soukromých osob, tak poměrně velkým dílem majetky obcí a měst, ale i církví a některých společenstev.
POHLED Z MINISTERSTVA
Vedení odvětví lesního hospodářství se dívá na tento proces bez jakéhokoli zneklidnění. Odpovídá vlastně jeho programu v tom smyslu, že jde o jeden z kroků, který by měl demonopolizovat dosavadní systém hospodaření v lesích.
Pokud jde o samotné provedení, obce by měly dostat své majetky zpět přímo ze zákona, nebudou tedy muset o navrácení žádat. Jiná je však situace u ostatních majitelů, kteří budou muset žádat a své majetkové právo doložit.
Snahou ministerstva je vytvořit takové podmínky, aby lhůty během nichž bude tento proces probíhat, byly co nejkratší. Je ale samozřejmě nutné poskytnout šance všem, například i lidem, kteří žijí mimo republiku. Tyto případy však bude možná řešit i jiná zákonná úprava. HOUBAŘI BEZ OBAV „Máme zájem na tom, aby se situace v lesním hospodářství co nejrychleji stabilizovala, aby bylo zřejmé, co komu patří, protože to, co zbude po reprivatizaci - odhad je asi 60 procent lesů - by mělo být odstátněno a privatizováno,“ říká Jan Mičánek. „To by měla být druhá fáze. Houbaři a všichni ti, kdo se obávají, že do soukromých lesů už nebudou mít přístup, však mohou být bez starosti. Pro ně se vlastně nic podstatného nezmění.“
Josef Vališka, Profit č. 10/1991