Jestliže v Česku bankám hrozí zdanění v řádu miliard korun, v Polsku zřejmě utrpí banky ztráty v desítkách až stovkách miliard korun. Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že klienti polských bank mohou dosáhnout zrušení celé hypoteční smlouvy uzavřené s bankou, pokud obsahuje nečestná ustanovení. Týká se to především poskytování hypoték v cizích měnách.
Celý problém sahá do doby, kdy Polskou vstoupilo do Evropské unie, polský zlotý byl relativně silný a tamní banky začaly nabízet hypotéky ve švýcarských francích, které byly pro dlužníky mnohem levnější.
Konkrétně se soudní dvůr EU zabýval případem Kamila a Justyny Dziubakových, kteří se přeli s finančním ústavem Raiffeisen Bank International. Sporné body úvěrové smlouvy se týkaly například toho, že banka mohla libovolně stanovovat kurz franku.
Podobný problém jako v Polsku vyvstal také v Maďarsku, Chorvatsku nebo Rumunsku, které ho vyřešily speciálními zákony.
Plánujete si vzít vzhledem k vývoji úrokových sazeb v nejbližší době hypotéku?
Asi 700 tisíc polských domácností si vzalo hypotéky v době, kdy jeden frank stál dva zloté. Do roku 2015 po uvolnění kurzu franku švýcarskou centrální bankou však už vystoupal na pěti zlotých, přičemž v současnosti má hodnotu zhruba čtyři. Jinými slovy, dlužníci musí platit dvojnásobné splátky.
Uvažujete o hypotéce? Spočítejte si její výši v kalkulačce
Polské banky budou nyní zřejmě muset konvertovat hypotéky ve francích na domácí měnu, přičemž přitom utrpí značné ztráty. Podle odhadů to v příštích letech může být 20 a 60 miliard zlotých (118 až 356 miliard korun). Ve francích je poskytnuto asi 23 procent hypoték v Polsku. Jde zhruba o půl milionu půjček v odhadované hodnotě 100 miliard zlotých.
Akcie dotčených bank v poslední době ztratily desítky procent. Mezi nejpostiženější patří Millennium, Getin Noble, mBank či PKO BP. Zlotý naopak po vyhlášení rozsudku posílil vůči švýcarskému franku asi o půl procenta na 3,96 PLN.
Vývoj kurzu zlotého k franku
Čtěte také:
Hypoteční zádrhel: předčasné splácení úvěrů banky připraví o miliardy
Cena za úspěch. Pražské nemovitosti se stávají trofejními aktivy
Praha odebere městské byty soudcům a státním zástupcům. Pronajme je sociálně slabým
Hypotéku má každý pátý Čech, ukazuje průzkum. Uvažuje o ni deset procent lidí
Studie: Bydlení v Česku mírně zlevní, problémy s dostupností ale budou pokračovat