Menu Zavřít

Putin plejtvákovec šedý

22. 9. 2006
Autor: Euro.cz

Až smutně odejde Shell, přijdou další prospektoři nechat si uříznout knoflík u kalhot

bitcoin_skoleni

Ruský prezident Putin si zamiloval šedé velryby a Ruská federace nadřadila zájmy ochrany životního prostředí nad hospodářský profit z těžby ropy a zemního plynu. Tak nějak by také šlo interpretovat zásadní rozhodnutí, kterým ruské státní úřady odebraly největšímu energetickému projektu na světě ekologický certifikát, protože poškozuje životní prostředí na ostrově Sachalin a v okolních vodách Ochotského moře. „Dostali licenci na těžbu ropy a plynu. Ale nikdo jim nedovolil ničit přírodu. Nejsme proti zahraničním investicím. Jsme ale proti pokusům udělat z nás banánovou republiku,“ komentoval odnětí certifikátu šéf úřadu pro ochranu životního prostředí Oleg Mitvol.
Pro konsorcium Sachalin Energy, tvořené britsko-nizozemským koncernem Royal Dutch Shell a japonskými společnostmi Mitsui a Mitsubishi, to znamená zastavit práce a posunout dobu návratnosti svých obřích investic. Tento projekt za dvacet miliard amerických dolarů je největší přímou zahraniční investicí v Rusku a jeho zmrazení dostalo minulý týden společnost Shell několikrát na první stránku listu Financial Times. Tisíc kilometrů dlouhý ostrov Sachalin v severozápadních vodách Tichého oceánu „spojuje“ Rusko s Japonskem, které o něj dlouho válčily, a odděluje Japonské moře od Ochotského. Půl roku bývá uvězněn v ledových krách, osídlen je velmi řídce, ale tamní podloží je bohaté na ropu a zemní plyn. Extrémně nehostinné přírodní podmínky představují pro těžaře nejen velmi náročnou zkoušku jejich technických zdatností - v oblasti bývají velmi nízké teploty a silná zemětřesení -, ale i jejich financí. Projekt totiž spaluje investice rychlostí sto dolarů za vteřinu. Cílem je získat velké zdroje ropy na oceánském dně i postavit ropovody a plynovody a největší továrnu na zkapalňování zemního plynu na světě. Odběrateli mají být nejen Japonci a Číňané, ale v případě zkapalněného plynu i Američané. Ropa ze sachalinských vrtů již v letních měsících tryská a první dodávky zkapalněného zemního plynu byly naplánovány na rok 2008. Zastavení prací minulý týden ale může projekt výrazně zbrzdit. Je totiž evidentní, že ani zdaleka nejde jen o ekologii, přestože se ekologické argumenty používají.
Projekt Sachalin skutečně ohrožuje tamní ekosystémy, a proto byl od počátku terčem ostré kritiky ochránců životního prostředí. Varovali, že stavba ropných plošin může představovat vážné nebezpečí pro západopacifické plejtvákovce šedé, velryby, které jsou zapsány v červené knize jako kriticky ohrožený druh a které v létě plují za potravou právě do míst, kde se má těžit. Ekologové dále poukazovali na to, že ropovody a plynovody přetnou tisíce řek a potoků, v nichž se třou lososi, kteří jsou velmi citliví na jakékoli znečištění.
Mitvolova argumentace, že ropné společnosti ničí tamní životní prostředí, je zřejmě pravdivá, ale přesto působí velmi nevěrohodně. Konsorcium Sachalin Energy se totiž částečně podrobilo tlaku veřejnosti a například potrubí, které mělo protnout z hlediska lososů nejcitlivější řeky, položilo do země pod říční koryta a také odklonilo trasu podmořského ropovodu, aby neprocházel územím, kam se velryby vydávají za potravou. Celý projekt se tím prodražil o stovky milionů dolarů. Jsou ruští těžaři stejně ohleduplní? Předseda ruské strany zelených Alexej Jablokov říká, že ohně ze spalovaného plynu na sibiřských ropných vrtech zabíjejí miliardy stěhovavých ptáků. Podle některých ekologů je právě dvacet tisíc hořících ropných vrtů na Sibiři jednou z hlavních příčin klimatických změn. Přitom společnosti jako Rosněfť či Sibněfť potíže s odebráním ekologických certifikátů nemají.
Je zřejmé, že ekologie na Sachalinu sloužila jen jako záminka. Společnosti, kterých se zásah týkal, i vlády v jejich domovských zemích proto minulý týden proti postupu ruských úřadů hlasitě protestovaly. Varovaly, že Rusko tímto jednáním odradí všechny zahraniční investory. Podobají se klukům z filmu Knoflíková válka: Kdybych to byl býval věděl, tak bych sem nechodil. Kreml přece již několik let cílevědomě naplňuje strategické rozhodnutí Vladimira Putina získat zpět pod státní kontrolu surovinové zdroje. Shell i jeho japonští partneři Mitsui a Mitsubishi to museli vědět. Petrodolary však velmi lákají. Vsaďte se, že až zkroušeně odejde Shell, přijdou další prospektoři, aby si nechali uříznout knoflík u kalhot.

praporek:
Až zkroušeně odejde Shell, přijdou další prospektoři, aby si nechali uříznout knoflík u kalhot.

  • Našli jste v článku chybu?