„Ve společnosti je jasná poptávka po změnách,“ řekl prezident v úvodu svého 16. poselství. V něm zevrubně hovořil rovněž o opatřeních na podporu rodin a porodnosti nebo o boji proti chudobě.
„Bylo to nejdražší prezidentovo poselství,“ řekl novinářům exministr financí Alexej Kudrin, který teď stojí v čele státních kontrolorů. Odhadl, že splnění navržených opatření si vyžádá až 500 miliard rublů ročně (asi 183 miliard korun).
Máte důvěru v ruského prezidenta Vladimira Putina?
Nejchudší rodiny budou počínaje 1. lednem 2020 dostávat 5500 rublů (asi 2000 korun) na dítě. Od příštího roku se tato částka zvýší v průměru na 11 tisíc rublů (asi 4000 korun), konkrétní částka bude záviset na regionu, kde dotyční žijí. Vyplácení dávek by u nejchudších rodin mělo pokračovat až do dosažení sedmi let věku dítěte.
Program mateřského kapitálu, který ženy v Rusku zatím dostávají při narození druhého dítěte, se prodlouží nejméně do konce roku 2026 a od letoška se bude vyplácet už při narození prvního potomka. Nyní jde částku 466 tisíc rublů (asi 170 tisíc korun). Při narození druhého dítěte se mateřský kapitál zvýší o dalších 150 tisíc na 616 tisíc rublů. Vzhledem k tomu, že stát při narození třetího potomka umoří 450 tisíc rublů z hypotéky, mladá rodina by tak podle prezidenta měla mít k dispozici částku pokrývající ve většině regionů cenu poloviny bytu či menšího domu.
„Dokonce ani v dobách Sovětského svazu se to nedělalo,“ prohlásil prezident a oznámil, že všichni žáci prvních čtyř ročníků budou ve školách dostávat teplou stravu bezplatně. Zvýšit se má i počet studentů ze sociálně slabých vrstev na univerzitách.
Komu věří Češi? Nejdůvěryhodnějším světovým lídrem je pro ně Putin
Ve více než hodinovém vystoupení Putin také slíbil skoncovat s výpadky dodávek důležitých léků v lékárnách, zajistit bezplatný přístup k sociálně významným serverům na internetu - bez dalšího upřesnění těchto portálů - či zřídit největší dokumentární středisko o druhé světové válce, které by příštím generacím zachovávalo paměť o vítězství Rusů. A také by čelilo „pokusům o přepisování dějin“.
„Poprvé, chci zdůraznit poprvé v dějinách, odkdy existují jaderné rakety, včetně sovětského období a novější doby, nikoho nedoháníme, ale naopak jiné přední státy světa budou muset vytvořit zbraně, kterými už Rusko disponuje,“ řekl ruský prezident. „Nikoho neohrožujeme a nesnažíme se ani vnucovat svou vůli,“ ujistil.
Rusko podle prezidenta nebude přijímat novou ústavu, sám ale navrhl několik změn, a to tak, aby měla v Rusku ústava vždy přednost před mezinárodním právem a aby zakazovala lidem v klíčových funkcích, včetně hlavy státu, cizí občanství. Státní duma, tedy dolní komora ruského parlamentu, by měla mít nově podle Putina hlavní slovo při výběru předsedy ruské vlády, vicepremiérů i členů vlády. Její nominace by hlava státu nemohla odmítnout. V ústavě by také mělo být zakotveno, že minimální mzda nesmí být menší než životní minimum a že se penze pravidelně zvyšují kvůli inflaci.
„Hlavní jsou zájmy Ruska,“ zdůraznil Putin. „Rusko, to jsme my,“ dodal a řekl, že nemá na mysli jen přítomné v sále, ale všechny občany. Případné ústavní změny by proto podle něj mělo potvrdit referendum.
Čtěte také:
Putin v novoročním projevu vyzval Rusko k jednotě. Ocenil předchozí generace
Putin napsal Zemanovi. Stojí o jeho účast na oslavách v Moskvě
Putin a Merkelová budou nadále podporovat plynovod Nord Stream 2