Menu Zavřít

Vědci radí Trumpovi: Místo zdi postavte na hranici s Mexikem solární a větrné parky

15. 3. 2019
Autor: Profimedia.cz

Američtí akademici navrhují Donaldu Trumpovi, aby miliardy dolarů, které chce utratit za výstavbu hraniční bariéry, raději investoval do výstavby energetického koridoru, který by na jižní hranici Spojených států přinesl ekonomickou prosperitu.

Místo betonové zdi nebo ocelového plotu s ostnatým drátem by na hranici s Mexikem, která měří přes 3000 kilometrů, měla vzniknout zóna volného obchodu s větrnými turbínami, solárními parky a odsolovacími zařízeními pro pitnou vodu. Tak vypadá návrh osmadvaceti vědců a pedagogů z amerických univerzit.

Ekonomická prosperita na hranici by měla vyřešit i bezpečnostní problémy, tvrdí akademičtí pracovníci. Na unikátním projektu „energetického koridoru“ by měly oba státy spolupracovat. Zóna volného obchodu by mohla být široká 100 kilometrů. Do zóny by spadaly příhraniční města San Diego, Tucson, El Paso, Ciudad Juarez, Laredo a Tijuana.

Návrh energetického koridoru na hranici USA s Mexikem.

Návrh na vytvoření volné ekonomické zóny na hranici USA a Mexika. Zdroj: Purdue University

Přeshraniční průmyslový park by svým způsobem řešil i nelegální migraci, protože elektrárny a související infrastrukturu by bylo třeba chránit oplocením jako jiné továrny. Ani výrobci bariér by tak nepřišli zkrátka.

Profesor pro obnovitelné zdroje energie z Purdueovy univerzity v Indianě Luciano Castillo tvrdí, že by velký infrastrukturní projekt nejlépe pomohl chudému regionu na hranici s Mexikem a měl pozitivní ekonomické dopady na oba národy. Průmyslovou zónu přirovnává svým dopadem k výstavbě železnice v USA v 19. století, která spojila východ a západ Ameriky.


Všechny zdi světa. „Donaldův val“ má mnoho předchůdců

 Plot z ostnatého drátu v délce 500 kilometrů, oddělující botswansko-zimbabwskou hranici, má oficiálně bránit přenosu nakažlivých onemocnění dobytka


Profesor strojního a leteckého inženýrství Ronald Adrian z arizonské státní univerzity uvedl, že je třeba projekt brát vážně, i když se na první pohled může zdát nerealistický. „Projekt vnímám jako cenný tím, že by přeměnil nevyužité pozemky s malou hodnotou podél hranice na cennou půdu, vytvořil pracovní místa a zpřístupnil vodu. Pokud postavíte zeď, zůstane vám jen nevyužitá půda s nízkou hodnotou,“ míní.

Akademici spočítali, že v případě výstavby solárních panelů o šířce pěti metrů podél celé hranice by investice přišla na 4,5 miliardy dolarů (102 miliard korun) a návratnost investice by byla deset let. Produkovaná elektřina by činila 15,8 GWh denně, což je obdobné množství, jako vyrobí hydroelektrárny na hranici s Kanadou.

Prezident Donald Trump vede s Kongresem několik měsíců boj o financování zdi. V návrhu rozpočtu USA na rok 2020 počítá s částkou 8,6 miliardy dolarů (195 miliard korun) na výstavbu zdi.

bitcoin školení listopad 24

Související články:

Sním o zdi. Trump je jako Luther King, tvrdí viceprezident Pence

Ukončete shutdown, nestavte zeď. Trumpa zradili šerifové z Texasu a Arizony

Majstrštyky a fiaska Donalda Trumpa. Jaké jsou jeho nejlepší a nejhorší nápady?

Absurdity shutdownu: rozvody ano, svatby ne a hamburgery v Bílém domě

 Trump pohostil hráče týmu Clemson Tigers hamburgery a pizzou

  • Našli jste v článku chybu?