Poslanec Radek Koten z SPD, který se stal tento týden předsedou bezpečnostního výboru sněmovny, sloužil před rokem 1989 u pohraniční stráže v Mikulově. Mezi asistenty poslanců SPD je i bývalý důvěrník StB Vlastibor Čermák. Ve sněmovně pomáhá poslankyni Lucii Šafránkové.
Koten je zejména kvůli své aktivitě na sociálních sítích podezříván opozičními poslanci z nekompetentnosti pro vedení důležitého a vlivného bezpečnostního výboru ve Sněmovně, kam byl nedávno zvolen. Koten v minulosti pravidelně sdílel články z dezinformačních webů podporovaných ruským Kremlem, jako je Aeronet či Sputnik.
Jak zjistil týdeník Euro, dezinformacím z Ruskem placených zdrojů podléhají i Kotenovy poslanecké asistentky. Například Marcela Severová, která Kotenovi nově ve Sněmovně pomáhá, sdílela těsně před volbami neověřenou informaci Aeronetu o tom, že Pirátskou stranu financuje americký finančník George Soros.
„Čtěte - a budete v obraze,” napsala Severová na Facebook ke zprávě kremelského propagandistického webu. Sdílela dokonce i video k tolik populární konspirační teorii o chemtrails.
Radek Koten má kromě problematického působení na sociálních sítích i zajímavou minulost. Před rokem 1989 působil u pohraniční stráže v Mikulově. Strávil tu dva roky povinné vojenské služby. „Takhle jsem si užíval u PS Mikulov 1985-1986,” napsal Koten v prosinci 2016 na facebookovou stránku Pohraniční stráž ČSSR, kde se pochlubil fotografií ze své služby u pohraničníků.
Radek Koten si užívá (Pozn. red. Po zveřejnění tohoto článku Koten svůj příspěvek na facebooku smazal.)
Koten na dotaz týdeníku Euro informaci o své službě u pohraniční stráže nepopřel, ale odmítl ji komentovat. Přestože se pohraniční stráž podílela v komunistickém Československu na masových vraždách civilistů, Radek Koten dodnes patří mezi její nadšené obdivovatele.
Přečtěte si více o šiřiteli konspirací Kotenovi:
Ze Západu přijde smrt. Koten míří do čela bezpečnostního výboru
Mezi asistenty poslanců SPD je také člověk, kterého si tajná Státní bezpečnost vedla v seznamech jako důvěrníka. Dvaašedesátiletého bývalého náčelníka lidovědemokratické armády Vlastibora Čermáka si za svého poslaneckého asistenta vybrala o generaci mladší poslankyně Lucie Šafránková.
Čermák byl před rokem 1989 nejen členem KSČ, ale pomáhal také jako důvěrník tajné Státní bezpečnosti pod krycím jménem Ekonom. Důvěrník StB se obvykle k donášení přímo nezavazoval, ale často tajným důstojníkům předával informace například ze svého zaměstnání, v Čermákově případě z proviantní služby armády v Prostějově a Brně. Přitom ani nemusel vědět, že donáší přímo StB.
Čtěte: Noví asistenti poslanců SPD: hazardní lobbista a průvodkyně na cestě poznání
„Je to totální nesmysl. V životě jsem nic takového nedělal. Jednou jedinkrát jsem byl StB osloven, a to jsem řekl, že nic takového dělat nehodlám,“ uvedl na přímý dotaz Eura Čermák.
Čermák působil v armádě až do roku 1994. Před pěti lety zaujal svou politickou iniciativou nazvanou Holešovská výzva, která prosazovala přechod k vládě odborníků a později se zařadila mezi fanouškovské spolky prezidenta Miloše Zemana.
Koho jste si zvolili, toho máte:
Blekota, šiřitelka poplašných zpráv a sběratel titulů. Přečtěte si, kdo jsou Okamurovi poslanci
O povolební situaci čtěte více v rubrice Volby 2017