Menu Zavřít

Radek Palata: Diplomacie se mění v džungli

18. 7. 2012
Autor: profimedia.cz

Asie prožila minulý týden dvě významné diplomatické iniciativy. Velké asijské turné americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové po zemích kolem Číny a rušný summit Společenství národů jihovýchodní Asie (ASEAN), který hostila předsedající Kambodža.

Rozporuplné výsledky obou iniciativ vyplývají z jejich společného jmenovatele – soupeření s čínskými zájmy. To by mohlo dokonce ohrozit prohlubování integrace jihovýchodní Asie, která si v rámci ASEAN stanovila cíl proměnit se do roku 2015 v jednotný trh po vzoru Evropské unie.

Bez závěrů

Přestože na diplomatické půdě summitu ASEAN se ministři zahraničí z členských zemí i pozorovatelé z Číny, USA a Japonska vyjadřovali velmi umírněně, zjevně to mezi nimi jiskřilo. Poprvé v historii společenství summit skončil tak, že nebyly přijaty žádné závěry. Způsobil to hlavně požadavek Filipín, jednoho z hlavních partnerů USA v regionu, aby se způsob řešení teritoriálních sporů s Čínou stal součástí společné deklarace.

Summitu nepomohlo ani mimořádné brzké ranní jednání v závěrečný den týdenního střetnutí. Nepomohla ani horečná zprostředkovatelská snaha Indonésie. Předsedající Kambodža jednoduše odmítala podpořit cokoli, co by se příčilo jejím dobrým a štědře odměňovaným vztahům s Čínou.

Toto faux pas vyvolalo mezi představiteli ASEAN velké rozčarování. Malé země jako Singapur se přesvědčily, že mezinárodní vztahy v asijském regionu se proměňují v džungli, kde vyhrává jen silnější. Naděje vkládané v ochrannou roli společenství se vzhledem k jeho roztříštěnosti zdají být pošetilými.

Opatrná Clintonová

K pocitu nejistoty jistě přispěla i vágnost projevu, jejž na summitu přednesla Hillary Clintonová. Šéfka americké diplomacie sice horlivě propaguje demokracii a tržní ekonomiku, národním ambicím asijských zemí se však na půdě ASEAN zejména v otázce teritoriálních sporů s Čínou vyhýbala velkým obloukem. Jako by se zcela vytratila odvaha, s níž o pár dní dříve označila Mongolsko za asijský vzor demokracie a s níž podávala ruku na usmířenou vládcům Laosu, mezi nimiž je dosud mnoho členů někdejší tvrdé protiamerické gerily Patet Lao z dob vietnamské války.

Důvodem náhlé opatrnosti ministryně Clintonové se zřejmě stalo pobouření Číny. Rozčilené komentáře oficiálních čínských médií označily asijskou cestu Clintonové za snahu obklíčit a izolovat Čínu. Státní tisková agentura se opřela i do doporučení mongolské demokracie jako vzorového modelu.


Čtěte také:

Kambodža se zvedá z krize a otevírá svou první burzu

Spásná omylnost prognostiků

Čína láká investory. Snižuje jim daně


Zdá se, že rozpory Číny s jejím okolím, ventilované v podobě územních strkanic v Jihočínském a Východočínském moři, mohou být hlubší, než na první pohled vypadají. To naznačuje odvolání japonského velvyslance z Pekingu bezprostředně po nepodařeném kambodžském summitu ASEAN. Také spor Číny s Filipínami okamžitě eskaloval, když hned v neděli do sporných vod u Spratlyových ostrovů připlula dosud nejpočetnější čínská rybářská flotila.

MM25_AI

Málo společného

Přestože na půdě ASEAN bude ještě dostatek příležitostí vzájemné rozpory projednat, třeba při listopadovém summitu vedeném opět Kambodžou, červencový summit prokázal, že očekávaná transformace společenství v politický blok bude velmi obtížná, ne-li nemožná. Jde zatím jen o velké diskuzní fórum. Shoda v něm panuje dlouhodobě prakticky na jediném a velmi obecném „společném zájmu“ – hospodářské prosperitě.

Autor je publicista

  • Našli jste v článku chybu?