Odměny členům zastupitelstva podléhají odvodům pro zdravotní pojištění Po podzimních komunálních volbách došlo na radnicích obcí a měst i na magistrátech k nemalým změnám. Nově zvolení zastupitelé se musí kromě obecních otázek vypořádat i s placením zdravotního pojištění z pobíraných odměn.
Odměny členům zastupitelstva podléhají odvodům pro zdravotní pojištění
Po podzimních komunálních volbách došlo na radnicích obcí a měst i na magistrátech k nemalým změnám. Nově zvolení zastupitelé se musí kromě obecních otázek vypořádat i s placením zdravotního pojištění z pobíraných odměn.
Z hlediska placení pojistného je třeba nejprve rozlišit, zda jde o uvolněné, nebo neuvolněné členy zastupitelstev obcí a měst. Pokud člen zastupitelstva vykonává svoji funkci jako uvolněný, započítává se poskytnutá odměna do vyměřovacího základu pro placení pojistného na zdravotní pojištění. Naopak, neuvolněný člen zastupitelstva je nemocensky pojištěn u svého stávajícího zaměstnavatele, popřípadě v rámci své samostatné výdělečné činnosti. Jako neuvolněný člen zastupitelstva není nemocensky pojištěn z titulu členství v zastupitelstvu, pojistné se proto z vyplacené odměny neodvádí.
Odměny po skončení funkčního období
V případě odměn poskytovaných po skončení funkčního období je rovněž rozhodující, jsou-li tyto odměny vypláceny uvolněným, či neuvolněným členům zastupitelstva. Odměna uvolněnému členu zastupitelstva po skončení funkčního období nemá charakter odstupného nebo odchodného, jedná se o příjem zúčtovaný po skončení zaměstnání, zakládajícího účast na nemocenském pojištění ve smyslu ustanovení § 3 odst. 4 zák. č. 592/1992 Sb., v platném znění, který podléhá povinnosti placení pojistného na zdravotní pojištění. Tento příjem lze kvalifikovat jako plnění věrnostní povahy, které není zahrnuto v některé z vyjmenovaných výjimek. Tato odměna náleží uvolněnému členu zastupitelstva ještě po dobu tří měsíců od konání voleb do zastupitelstva za předpokladu, že mu opětovně nevznikl nárok na měsíční odměnu. Nebereme-li v úvahu vlastní konání voleb, může být odměna poskytnuta po dobu tří měsíců ode dne zániku mandátu, odstoupení z funkce nebo odvolání z funkce. Odměna po skončení funkčního období nenáleží neuvolněným členům zastupitelstva. Výjimku v tomto případě představují neuvolnění starostové, kterým ke dni voleb do zastupitelstva příslušela měsíční odměna - z tohoto příjmu se pojistné neodvádí.
I za zastupitele může pojistné platit stát
Podle zákona lze nárok na odpočet od dosaženého příjmu uplatnit v těch měsících, kdy je stát plátcem pojistného po celý kalendářní měsíc. Při splnění této podmínky je možno provádět odpočet po skončení funkčního období v těch měsících, v nichž je odměna zúčtována. Obec či město - hromadný plátce pojistného - musí důsledně dbát na to (například ověřením u příslušné zdravotní pojišťovny), aby pojištěnec - zastupitel byl ve „státní“ kategorii po celý kalendářní měsíc. Za účelem zamezení možnosti několikerého uplatnění odpočtu v rámci jednoho kalendářního měsíce je zapotřebí, aby si tento plátce pojistného nechal od zastupitele vystavit Čestné prohlášení, ve kterém dotyčná osoba potvrdí, že zákonný nárok na odpočet současně neuplatňuje u jiného zaměstnavatele, popřípadě ve své samostatné výdělečné činnosti.
Z neplaceného volna se pojistné neplatí
Jestliže zaměstnanec vykonává jako uvolněný zastupitel veřejnou funkci, poskytuje v této souvislosti zaměstnavatel zaměstnanci pracovní volno bez náhrady příjmu (neplacené volno). Pokud tento zaměstnanec svému zaměstnavateli doloží, že subjekt, pro který je v této době činný, za něj odvádí pojistné vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu, nepodléhá takto poskytnuté neplacené volno povinnosti placení pojistného na zdravotní pojištění (viz ustanovení § 3 odst. 5, písm. a) zák. č. 592/1992 Sb. v platném znění). V období od složení slibu do zániku mandátu se pojistné z titulu pracovního volna bez náhrady příjmu neodvádí po dobu, kdy je uvolněným členům zastupitelstev vyplácena odměna podléhající povinnosti odvodu pojistného.
Vyměřovací základ pro zastupitele
V zaměstnání, ve kterém bylo po celý kalendářní měsíc poskytnuto pracovní volno bez náhrady příjmu nebo v němž po celý kalendářní měsíc trvala neomluvená nepřítomnost v práci, je vyměřovacím základem minimální mzda zaměstnanců v pracovním poměru odměňovaných měsíční mzdou, která platí k prvnímu dni kalendářního měsíce, ve kterém se pojistné platí (dále jen „minimální mzda“). Pracovní volno bez náhrady příjmu nebo neomluvená nepřítomnost v práci trvaly po dobu kratší: V tomto zaměstnání se připočte k úhrnu příjmů započitatelných do vyměřovacího základu za každý kalendářní den, který trvalo pracovní volno nebo neomluvená nepřítomnost, poměrná část minimální mzdy připadající na jeden kalendářní den v daném měsíci. Podle předchozích vět se nepostupuje, jestliže bylo poskytnuto pracovní volno bez náhrady příjmu zaměstnanci, který: a) vykonává v tomto období veřejnou funkci nebo práci pro jiného zaměstnavatele a doloží, že subjekt, pro něhož je v té době činný, za něj odvádí pojistné vypočtené alespoň z minimálního vyměřovacího základu.
(Pramen: § 5, odst. 4) zák. č. 592/1992 o všeobecném zdravotním pojištění, ve znění změn a doplňků)
Povinnost platit pojistné
Do vyměřovacího základu zaměstnance, který ukončil zaměstnání, se dále zahrnují příjmy podle předchozích odstavců zúčtované mu po skončení zaměstnání zakládajícího účast na nemocenském pojištění.
(Pramen: § 3, odst. 4) zák. č. 592/1992 o všeobecném zdravotním pojištění, ve znění změn a doplňků)