Menu Zavřít

Rafaj musí znovu rozhodnout o námitkách Kapsche na mýtný tendr

16. 5. 2019
Autor: Archiv MF

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se musí znovu vypořádat s námitkami, které měla firma Kapsch k tendru na mýtné. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně, který zrušil rozhodnutí Petra Rafaje z prosince loňského roku. Jde například o námitku, která se týkala porušování zásady rovného zacházení

Ve zrušeném rozhodnutí Rafaj zastavil řízení o několika námitkách, které podala společnost Kapsch proti výběru nového dodavatele mýtného z roku 2017. V nich Kapsch například tvrdil, že při výběrovém řízení je znevýhodněný mikrovlnný systém oproti družicovému a že ministerstvo dopravy jako zadavatel uvádělo nepravdivé informace a porušovalo zásadu rovného zacházení.

Ministerstvo dopravy obdrželo rozhodnutí soudu ve středu. „Mojí prioritou i nadále je bezproblémový výběr elektronického mýta od roku 2020. Příprava mýtného systému s novým dodavatelem pokračuje,“ uvedl dnes v reakci na rozhodnutí soudu ministr dopravy Vladimír Kremlík. Dodal, že uložil bezodkladné vyhodnocení předmětného rozsudku a využití všech právních kroků k ochraně ekonomických a majetkových zájmů České republiky.

Kapsch rozhodnutí uvítal. „Jsme rádi, že nezávislé soudy stále tvoří pevnou hráz proti zlovůli výkonné moci v České republice,“ uvedl mluvčí firmy David Šimoník. Podle něj soud potvrdil, že smlouva státu s vítězným konsorciem byla uzavřena v rozporu s platným předběžným opatřením a antimonopolní úřad se nedostatečně vypořádal s připomínkami Kapsche. Právníci firmy nyní rozhodnutí soudu i jeho praktické dopady analyzují, přičemž jednou z možností prý může být i zneplatnění mýtné smlouvy státu s CzechTollem.

ÚOHS řízení o všech námitkách týkajících se tendru na mýtné spojil do jednoho spisu. Když úřad rozhodl, že tendr na mýtný systém neporušil zákon, Rafaj řízení o čtyřech námitkách Kapsche zastavil. „Tento postup byl jediný možný vzhledem k tomu, že na předmět plnění již byla uzavřena smlouva s vybraným uchazečem,“ uvedl tehdy Rafaj.


Čtěte: Stát neumí regulovat. Možná ani nechce


Ministerstvo dopravy, které zakázku zadávalo, uzavřelo smlouvu na deset let s konsorciem firem CzechToll a SkyToll loni 20. září. Bylo to ve stejný den, kdy ÚOHS rozhodl o námitkách firmy Kapsch, které zčásti zamítl a zčásti řízení zastavil. Správní řízení mělo několik částí, proti každé z nich bylo možné podat rozklad zvlášť.

Rozhodnutí soudu se týká částí II., III., IV. a VI. u nichž předseda úřadu zastavil správní řízení. V nich Kapsch protestoval mimo jiné proti netransparnetnímu způsobu zpřístupnění zadávací dokumentace, porušování zásady rovného zacházení nebo proti diskriminaci mikrovlnného systému, jichž se podle něj ministerstvo dopravy dopustilo.

bitcoin_skoleni

Konsorcium CzechToll/SkyToll zvítězilo v mýtném tendru s nabídkou na desetiletý provoz za 10,75 miliardy korun.

Přečtěte si také:

Elektronické dálniční známky zvýší výnosy o 220 milionů korun, vyplývá z návrhu zákona

Stát by převzetím mýta ušetřil za deset let dvě miliardy, tvrdí Kapsch

Devět set kilometrů mýta navíc? Málo, ukazují analýzy

  • Našli jste v článku chybu?