Počítačová kriminalita
Ačkoliv míra softwarového pirátství v České republice dlouhodobě klesá - pravděpodobně i proto, že české soudy vynášejí poslední dobou stále přísnější rozsudky a peněžité tresty, jejichž neplnění může vést až k odnětí svobody -, existuje jedna oblast, kde je počítačová kriminalita na vzestupu. Internetové kavárny či herny. V těchto podnicích totiž vedle pití kávy či hraní bují pirátství všeho druhu, přičemž kriminality se dopouštějí jak návštěvníci, tak i samotní provozovatelé. Kvůli nelegální činnosti bylo za posledních pět let zavřeno přes padesát podniků.
Analýza detektivní agentury Software Security – SWS, která se věnuje odhalování počítačové kriminality, hovoří o zhruba tisícovce internetových kaváren v Česku, přičemž každým rokem vzniká několik desítek nových. „Z našich odhadů vyplývá, že k nějaké formě softwarového pirátství pravidelně dochází v 90 procentech těchto provozoven,“ řekl týdeníku EURO Jiří Jakubka, šéf SWS.
Průměrná míra užívání nelegálního softwaru přitom v Česku klesá; protipirátská organizace BSA eviduje 40 procent ukradených programů. „Piráti často využívají kavárny a internetové herny jako ideální místo pro stahování nelegálních kopií nejnovějších titulů či pro jejich výměnu s uživateli,“ vysvětluje Jakubka. Na síti je totiž obvykle možné vystopovat na jaký počítač byl ukradený program stažen, ale stopa často končí v e-kavárně, kde obvykle nelze přisoudit odpovědnost konkrétnímu návštěvníkovi.
Jakubka dodává: „Piráty se ale často stávají i samotní provozovatelé. Ve snaze ušetřit mnozí z nich používají na počítačích nelegální programy, nejčastěji OS Windows a kancelářský balík Microsoft Office. Nejčastěji však zbytečně dávají návštěvníkům prostor pro protiprávní aktivity a alibisticky se snaží zbavit zodpovědnosti.“