DANIEL KŘETÍNSKÝ Nikdo nepochybuje o tom, že hlavním architektem myšlenky vybudovat v tuzemsku nové energetické uskupení je Daniel Křetínský.
Právě on stál nejen u zrodu Energetického a průmyslového holdingu, současně dohadoval i většinu klíčových obchodů.
Křetínský se narodil v roce 1975 ve vlivné brněnské rodině. Krátce po absolvování Právnické fakulty Masarykovy univerzity získal na téže škole i titul bakalář politologie a nastoupil jako koncipient brněnské advokátní kanceláře Gottweis & Partner. Stále jako neznámý, ale dle některých svých spolužáků již jako velmi schopný a ambiciózní právník odchází do Prahy, kde začíná pracovat pro slovenskou investiční společnost J&T.
Křetínskému kromě jeho schopností pomohla k angažmá částečně i náhoda. Slovenská investiční firma tehdy v Česku zápasila s nedostatkem kvalitních lidí, a tak vzala „zavděk“ i mladým, ale perspektivním Křetínským. A jak se později ukázalo, tenhle drobnější risk se jí v následujících letech několikrát vyplatil.
Již počátkem milénia Křetínský prokazuje své schopnosti. Úspěšně vede jednání kolem financování skupiny TV Nova, které v té době ještě šéfoval Vladimír Železný. A hvězdná kariéra pokračuje. I kvůli úspěšným jednáním se Železným je Křetínský v roce 2002 jmenován partnerem J&T.
Právě Křetínský přesvědčil zbývající partnery společnosti o tom, že je výhodné investovat do energetiky. Někteří ze zaměstnanců firmy ještě po letech vzpomínají na dlouhé, ale interesantní projevy nového partnera o výhodách propojení výroby elektřiny, teplárenství a těžby uhlí.
„Křetínský se doslova nadchl pro všechno, co souviselo s energetikou a příbuznými obory. Své nadšení částečně přenesl i na ostatní partnery firmy,“ tvrdí jeden z jeho spolupracovníků.
A jak se po letech ukázalo, sázka na energetiku byla správnou volbou. Nejen pro J&T, ale i pro samotného Křetínského. Zpočátku se skupina J&T pod taktovkou svého nejmladšího partnera orientovala především na obchodování s akciemi polostátní společnosti ČEZ, na kterých firma vydělala dle informací z trhu miliardy korun.
I díky tomu si Křetínský a spol. mohli dovolit porozhlédnout se po větších akvizicích v oboru.
Energetická sága začíná nákupem zhruba 40procentního podílu v Pražské energetice. Ten sice po letech směnila firma J&T za navýšení svého podílu v Pražské teplárenské, ale základ energetické divize byl na světě. Postupně se na něj nabalují další a další firmy.
Křetínskému se však nedaří splnit si jeden velký sen, získat do portfolia svých energetických firem některou z tuzemských těžebních společností. V roce 2003 se skupina J&T spolu s britskou International Power ucházela o majoritní státní podíl v Severočeských dolech. Prostřednictvím společnosti Škrobárny Brno nabídl ze všech uchazečů vůbec nejvyšší cenu, 6,8 miliardy korun. V době tendru došlo k ostré slovní přestřelce mezi J&T a dalším zájemcem o doly, firmou Penta. Obě společnosti se navzájem předháněly v náznacích, která z nich že to vytunelovala slovenskou firmu Drôtovňu Hlohovec. Křetínský tehdy označil spolumajitele Penty Marka Dospivu za verbálního agresora.
Severočeské doly ovšem nezískal, o něco později je od státu koupil ČEZ.
V roce 2004 Křetínský bojuje o ovládnutí další těžební firmy, černouhelné OKD, za jejíž převzetí byl ochoten zaplatit až 40 miliard. Bez úspěchu, společnost nakonec ovládla skupina investorů kolem finančníka Zdeňka Bakaly. V této souvislosti stojí za zmínku, že za státní podíl zaplatili 4,1 miliardy korun a OKD i díky tomuto rozhodnutí začala směřovat k temným obzorům. To je ale už jiný příběh.
Stejně neúspěšně skončila i Křetínského snaha o ovládnutí Mostecké uhelné.
V roce 2009 je Křetínský u založení EPH.
Ten postupně kupuje majetkové podíly nejen ve významných tuzemských energetických společnostech, mimo jiné v United Energy, Elektrárně Opatovice, Pražské teplárenské.
Aktivní je i v zahraničí, EPH v posledních letech získal mimo jiné hnědouhelný revír Helmstedt s uhelnou elektrárnou Buschhaus, doly Mibrag nebo podíly v dceřiných firmách slovenské společnosti SPP.