Menu Zavřít

Rakouská firma vyvinula ve spolupráci s tamní univerzitou boty, které mají „oči“. Chce tak usnadnit život nevidomým

11. 5. 2021
Autor: Tec-Innovation
  • Společnost Tec-Innovation a vědci z Technické univerzity ve Štýrském Hradci vymysleli boty, které by mohly nahradit tradiční slepeckou hůl. Umí totiž rozpoznávat překážky na ulici

  • Pomáhá jim v tom umělá inteligence a také dvojice kamer, jež jsou umístěné na jejich špičkách

  • V budoucnu by boty mohly posloužit třeba i jako spolehlivá navigace


Vypadají sice trochu nezvykle, svůj hlavní účel ale plní na jedničku. Boty InnoMake, za nimiž stojí rakouská společnost Tec-Innovation, mají potenciál významně usnadnit život nevidomým. To proto, že jsou samy vybaveny párem očí, respektive kamer, díky nimž odhalí fyzické nástrahy nacházející se nejen na ulici.

„Ultrasonický senzor na špičce boty detekuje překážky až na vzdálenost čtyř metrů,“ cituje Techxplore.com spoluzakladatele Tec-Innovation Markuse Raffera. „Člověk, který je má na noze, je následně varován vibracemi nebo akustickými signály,“ dodává s tím, že v prvním případě tak učiní samy boty, kdežto v tom druhém je vše zprostředkováno chytrým telefonem, potažmo sluchátky.

Zapomeňte na falešného Obamu či Cruise, deepfakes teď cílí na satelitní snímky. Dle geografů to může mít vážné následky
Přečtěte si také:

Zapomeňte na falešného Obamu či Cruise, deepfakes teď cílí na satelitní snímky. Dle geografů to může mít vážné následky

Jaké potřeby lidé se zrakovým postižením mají, ví Raffer velmi dobře. I on sám se mezi ně řadí. Vlastní zkušenosti jej přiměly k tomu, aby o problematice uvažoval poněkud hlouběji. A tak se zrodil nápad vybavit chytrou obuv ještě jednou velmi důležitou schopností. Ta spočívá v umění rozlišit, o jaký konkrétní objekt se jedná, jaký má tvar a jakým směrem míří, a následném předání vyhodnocené informace jejímu majiteli:

„Není podstatné jen to, že čelím nějaké překážce, důležitá je rovněž informace o tom, jakému druhu překážky čelím. Protože je velký rozdíl to, jestli se jedná o zeď, auto či schody.“

K dostání v 25 variantách

K závěru, že je řešení rakouské společnosti vskutku praktické, dospěly i tamní úřady, které z bot udělaly oficiálně uznávanou zdravotní pomůcku. V současné době jsou tak již běžně k dostání.

Ačkoliv je obuv prošpikovaná elektronikou skrz naskrz, žádná výraznější omezení se jí netýkají. Firma uvádí, že kamery, čidla a další součástky jsou umístěny v ochranném pouzdru odolném vůči vlhkosti i prachu.

Boty značky InnoMake sice vypadají na první pohled zvláštně, svůj hlavní účel ale plní. Foto: Tec-Innovation Boty značky InnoMake sice vypadají na první pohled zvláštně, svůj hlavní účel ale plní. Foto: Tec-Innovation

Ve snaze vyjít zákazníkům maximálně vstříc a nabídnout jim co možná nejširší výběr se při uvádění svého produktu na trh rozhodlo vedení Tec-Innovation spolupracovat hned se dvěma obuvními společnostmi – Hartjes a Waldviertler. Díky tomu jsou tedy „chytré“ boty k dostání celkem v pětadvaceti variantách.

Boty místo mapy

S vývojem celého řešení pomáhali Rafferovi a jeho kolegovi Kevinu Pajestkovi vědci z Technické univerzity ve Štýrském Hradci. Na jakém konkrétním principu zabudovaná kamera funguje, vysvětlil jeden z jejích pracovníků Friedrich Fraundorfer: „Vyvinuli jsme nejmodernější deep-learningové algoritmy založené na modelech umělých neuronových sítí, které umí dvě základní věci. Jednak dokážou s použitím kamerových obrázků pořízených z pozice chodidla najít cestu, na níž se žádné překážky nenacházejí, a po které je tudíž bezpečné se vydat. A jednak umí mezi sebou jednotlivé předměty rozlišovat.“

Univerzita nechala technologii opatřit patentem, a ten následně převedla právě na společnost Tec-Innovation. Rozhodně však má v úmyslu pokračovat v dalším výzkumu. Věří totiž, že by do budoucna mohly vyvinuté boty nahradit třeba i tradiční mapu.

Batoh s umělou inteligencí pomůže nevidomým v terénu. Detekuje přechody i visící překážky
Přečtěte si také:

Batoh s umělou inteligencí pomůže nevidomým v terénu. Detekuje přechody i visící překážky

„V současnosti těží z dat nasbíraných při chůzi pouze ten, kdo má obuv nasazenou na nohou. Bylo by ale daleko udržitelnější, kdyby je mohli využívat i ostatní. Třeba v podobě navigační pomůcky,“ říká Fraundorfer a doplňuje: „Určitě se tomu budeme věnovat dále. Koneckonců v našem inovativním světě už musíme mít nějakou alternativu slepecké hole, která je stará více než 70 let.“

bitcoin_skoleni

Druhým dechem nicméně dodává, že vývoj takového řešení si rozhodně vyžádá svůj čas, neboť bude nejprve potřeba vyřešit několik dosud nezodpovězených otázek. Třeba jako to, jak spolu jednotlivé páry bot budou na dálku komunikovat či jak zajistit, aby byly mapy daného území vždy aktuální.

  • Našli jste v článku chybu?