Horní Rakousy upouštějí od závazku vyrábět od roku 2030 elektřinu výhradně z obnovitelných zdrojů a berou tedy i nadále na milost konvenční elektrárny. Slibují si od toho stabilnější cenu energie a rychlejší rozvoj elektromobility.
Spolková země Horní Rakousy má novou energetickou strategii. Upouští od závazku získávat od roku 2030 elektřinu a teplo jen z obnovitelných zdrojů a do dalšího plánování více promítne možnosti ekonomiky i účinnost zvažovaných zdrojů. Změnu minulý týden schválil zemský sněm.
Od výše zmíněného roku 2030 se tedy nebude muset vyrábět veškerá elektřina z obnovitelných zdrojů, nýbrž „jen“ z 80 až 97 procent. „Je to ambiciózní strategie odpovídající povaze regionu,“ zhodnotil změnu zástupce lidoveckého hejtmana Michael Strugl.
Politická reprezentace v této souvislosti čelí kritice za odklon od vize tzv. obratu v energetice. Strugl si nato do oponentů rýpl, že při změně strategie se nelze řídit marketingovými hledisky, ale je třeba se rozhodovat na základě faktů. Poukázal na to, že se elektrická energie nově uplatňuje v autodopravě a původně zamýšlené objemy kvůli tomu výhledově přestávají dostačovat. Energetický expert rakouských lidovců Josef Rathgeb proto také prosazuje nové investice, které mají podnikům zatraktivnit elektrickou energii.
Přečtěte si o bolestivé německé rozlučce s jádrem:
Nostalgie po atomu: německé jádro bylo nejlepší, říká šéf odstavené elektrárny
Novou strategii si podle serveru Industriemagazin pochvalují i politici z dalších stran. „Tohle už není žádná zelená utopie, ale reálný kompromis,“ zhodnotil změněnou energetickou strategii David Schießl z rakouských Svobodných. „Elektromobilita je za dveřmi a elektřina musí zůstat dostupná. V minulosti jsme viděli, jak rychle lze ohrozit cenovou stabilitu,“ řekl ve zjevné narážce na vysoké dotace na zřizování zejména fotovoltaických a větrných zdrojů a kompenzování jejich nestabilních dodávek.
Pozor na "špinavé" dodávky z Česka
Aktivistům ze spolku Global 2000 se energetická strategie nelíbí natolik, že ji označují dokonce za zpátečnickou. Údajně jen vágně formulované závazky jim připomínají přístup rozvojových zemí při jejich prvních krocích k ochraně klimatu. Zatímco Dolní Rakousy zákazem kotlů na lehké topné oleje jedná progresivně, severorakouský územní celek podle nich odklání zemi od mezinárodních trendů.
Konkrétní obavu projevil hornorakouský spolek Atomstopp, který za novou strategií vidí nárůst dovozu elektřiny z jaderných zdrojů. „Postiženy jsou všechny typy dodávek čisté energie a s tím je i ohrožena celá řada prosperujících společností,“ stěžovali si lobbisté na konkurenci elektřiny z jaderných zdrojů českého souseda.
O energetice dále čtěte: