Menu Zavřít

Rána pro Trumpa? Obama omezil nové vrty v americký vodách

21. 12. 2016
Autor: Pixabay CC0 Public Domain

Prezident Spojených států Barack Obama zakázal nové vrty na těžbu ropy a zemního plynu ve velké části amerických vod v Severním ledovém oceánu a v některých částech Atlantského oceánu. Nová vláda Donalda Trumpa se bude podle ekologických organizací v případě snahy o zrušení zákazu muset obrátit na soud. Podobné opatření ve svých arktických vodách oznámila rovněž Kanada.

Obama zákaz vyhlásil jen několik týdnů před odchodem z funkce. V Bílém domě ho 20. ledna vystřídá Donald Trump, který prosazuje rozšiřování těžby ropy a plynu v pobřežních vodách.

Obama využil zákona z 50. let minulého století, který americkým prezidentům umožňuje na neomezeně dlouhou dobu zamezit využívání nerostných zdrojů v pobřežních vodách. Podle ekologických organizací se tak Trumpova vláda bude muset v případě snahy o zrušení zákazu obrátit na soud.

Zákaz se týká 46,5 milionu hektarů ve vodách kolem Aljašky a 1,5 milionu hektarů v Atlantském oceánu. Americký ropný institut (API) vyjádřil naději, že Trumpova vláda tento zákaz zruší. Podle agentury Reuters ale o vrty v arktických vodách zatím není příliš velký zájem, protože jsou velmi nákladné a riskantní. V loňském roce činil podíl arktického regionu na celkové produkci ropy v amerických vodách pouze 0,1 procenta.


Přečtěte si, kdo podle Obamy může za předvolební hackerské útoky:

Obama: Rusové jsou odpovědní za předvolební hackerské útoky v USA


Bílý dům ve společném prohlášení s kanadským premiérem Justinem Trudeauem uvedl, že cílem opatření je zajistit udržitelnost a životaschopnost arktické ekonomiky a ekosystému. „Toto rozhodnutí pomůže ochránit nynější lukrativní pobřežní cestovní ruch,“ uvedla Jacqueline Savitzová z organizace Oceana, zaměřené na ochranu oceánů.

WT100

Rozhodnutí podle Obamy odráží vědecký názor, že navzdory vysokým bezpečnostním standardům v USA i Kanadě existuje v dané oblasti značné riziko úniku ropy a že schopnost likvidace případných úniků je kvůli tvrdým podmínkám v regionu omezená.

Trump vyvolal mezi ekologickými aktivisty obavy mimo jiné výběrem svých spolupracovníků. Ministrem zahraničí se totiž rozhodl jmenovat šéfa ropné společnosti Exxon Mobil Rexe Tillersona a ministrem energetiky bývalého texaského guvernéra Ricka Perryho, který dříve vyzýval k omezení regulace ropného průmyslu. Podobně za šéfa Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) si vybral Scotta Pruitta, který kritizoval kroky Obamovy administrativy v boji proti klimatickým změnám.


  • Našli jste v článku chybu?