Loňský rok znamenal pro tuzemský realitní trh pokles cen nemovitostí i počtu obchodů. I letos budou podle odborníků Češi nákup nemovitosti dobře zvažovat a hledět především na cenu.
Foto: Finep
Na tuzemském trhu s bydlením je stále rozhodující cena. Češi jsou aktivní nejen při porovnávání jednotlivých nabídek, ale také při vyjednávání individuálních slev z ceny nemovitosti. „Kupující mají dnes představu, že by měli kupovat zadarmo. Každý se ptá na slevu. Nabídka je výrazně vyšší než poptávka,“ říká prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.
Podle analytické společnosti King Sturge ceny rezidenčního bydlení v Česku v loňském roce klesly průměrně o jedno až tři procenta. Průměrná cena nového bytu se tak aktuálně pohybuje kolem 33,5 tisíce korun za metr čtvereční, v Praze na úrovni 57,5 tisíce korun za metr čtvereční.
Nové projekty se přizpůsobují poptávce
Během letošního roku podle odborníků ceny nového bydlení ještě neporostou. Poptávka by ale mohla. „Svou roli bude hrát hrozba sjednocení sazeb DPH od roku 2012, která by zvedla ceny bytů skokově až o 10 procent,“ říká generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec. Pražané se také budou připravovat na deregulaci nájemného od roku 2013. „Každý si pak rozmyslí, jestli je pro něj výhodnější platit nájemné, nebo za stejné peníze splácet hypotéku,“ míní Korec. Díky utlumené stavební aktivitě v posledních dvou letech bude prý navíc na trhu reálný nedostatek cenově dostupných malých bytů. Podle Jaroslava Novotného bude však letos poptávka akcelerovat jen pozvolna. „Signály jsou takové, že na trhu bude převládat všeobecná opatrnost,“ konstatuje Novotný. Současnou dobu charakterizuje sbližování představ prodávajících a kupujících.
Nabídka rezidenčního bydlení se podle společnosti King Sturge dělí na tři části, a to starší bydlení, nové byty, které v uplynulých dvou letech nenašly svého kupce, a nové byty aktuálně uváděné na trh. „Poslední uvedená kategorie reflektuje aktuální situaci na trhu a požadavek kupujících na snížení cen. Developeři těchto bytů v nižších prodejních cenách promítli pokles cen stavebních prací a snížení svých marží,“ konstatuje Markéta Miková ze společnosti King Sturge.
Stavíme raději postupně
Z velkých developerů, kteří se zaměřují na výstavbu rezidenčních projektů nižší a střední cenové úrovně, jsou v poslední době aktivní zejména společnosti Central Group, Ekospol či Finep. První jmenovaná podepsala v prosinci smlouvu na výstav-
bu tří nových objektů s celkem 320 byty v Praze 5-Zličíně. Investiční náklady mají činit téměř 600 milionů korun. Byty mají být dokončeny v červenci 2012. Jedná se jen o část rozsáhlého projektu, který Central Group v lokalitě postupně staví. Celkově by zde mělo v několika etapách vyrůst až 1 400 nových bytů.
Ekospol v letošním roce plánuje uvést na trh pět nových bytových projektů, které nabídnou okolo 700 bytů. Loni začala
společnost stavět 245 bytových jednotek. Letos chce pokračovat v dalších etapách svých projektů v Kyjích a Horních Měcholupech, stavět bude například také v Uhříněvsi.
Společnost Finep uvedla v prosinci na trh 78 bytů z plánované druhé etapy svého projektu Britská čtvrť v Praze-Stodůlkách. Rozsah druhé části projektu je menší než u první etapy. V ní Finep ve Stodůlkách postavil v pěti bytových domech 298 bytů. „Nově vyprojektované byty druhé etapy odpovídají aktuální poptávce klientů, a to jak dispozičním řešením bytů, tak jejich cenou,“ říká předseda představenstva Finepu Michal Kocián. Finep plánuje v Britské čtvrti postavit ještě celkem dalších šest domů. Podobně jako pět domů z první etapy měly původně vzniknout najednou. Kvůli slabší poptávce se ale developer rozhodl postavit každý ze zbývajících domů zvlášť.