Někdo sahá po láhvi vína, jiný hypnotizuje strop, dokud neusne.
Nejlepší obranou proti depresi z nového týdne je humor. Ti, co přišli jednu dubnovou neděli na natáčení nekorektní show Comedy Club, by se na tom určitě shodli.
Pražská Vinohradská ulice připomíná letos na jaře tankodrom. Tramvaje vystřídaly stavební stroje. V neděli jako by se z ní i kvůli tomu vytratil život. Ovšem až na jedno místo. Před klubem Royal postávají davy lidí, kteří sem přišli za humorem. Prima Comedy Central totiž ve vinohradském kabaretu natáčí další pokračování Comedy Clubu. Zájem svědčí o tom, že v Čechách jsou už stand-upy zavedenou a oblíbenou aktivitou. Vše odstartovala kultovní show Na stojáka, jejíž protagonisté jsou letos na jaře na celorepublikovém turné k 15 letům od jejího začátku. Od té doby k nám dorazily těžké váhy světového stand-upu Eddie Izzard či Louis C. K. A dokázali vyprodat haly i Kongresové centrum. I někteří čeští komici už přiznávají, že se stand-upem už dá slušně přiživovat.
„Kdysi jsem byla v londýnské O2 areně, ve které zrovna vystupoval obézní plešatej chlápek. Jen díky svým myšlenkám dokázal získat pozornost dvaceti tisíc lidí. A byl k tomu ještě natolik zábavný, že utáhl dvouhodinovou show,“ prozrazuje svou inspiraci Lucie Macháčková. Vystudovaná scénáristka platí za stálice Comedy Clubu. Svou lásku ke stand-upům a hlavně k jazyku uplatňuje i mimo pódium. „Pořádám taky workshop, který vychází z mých zkušeností s psaním vtipů. Učím na něm markeťáky a copywritery, že jazykové vtipy jsou hlavně řemeslo, které má vlastní pravidla. Jakmile se je naučíte, začnou vás vtipy napadat,“ říká.
STAND-UP „Z FLEKU“ NENAPÍŠETE
Krátce před tím, než Lucii přivolá na pódium moderátor Comedy Clubu Tomáš Jeřábek, ještě prozrazuje způsob, jak svá vystoupení vymýšlí. „Krátký vtipy píšu rychle. Hláška z dnešního vystoupení – když bejby nebude sedět v koutě, možná bude bejby v boxu, mě napadla spontánně. Kdežto jeden stand-up se v mé hlavě rodí tak týden. Postupně sbírám podněty a skládám je do souvislého vyprávění,“ popisuje komička.
Většina komiků si nápady uchovává v telefonu. „Existují dva módy – buď nepíšu vůbec, nebo jdu do nonstopu vedle baráku, dám si tři piva a všechno, co mě napadne, poctivě zapisuju. Pak to dávám dohromady o polední pauze v práci,“ říká zástupce Brna Jaroslav Cerman. „Čerpám z toho, co se mi v životě stane. Poslouchám historky kamarádů, které převádím do první osoby. Pro stand-up může být dobrý základ i jedna vtipná věta,“ doplňuje jej Daniel Ferenc.
MAMBA FUNGUJE V PRAZE, V KARDAŠOVĚ ŘEČICI TĚŽKO
Úspěch jednotlivých vystoupení se často odvíjí od kontextu a schopnosti, na kolik dokáže komik rozpoznat své publikum.
Zahraniční stand-upové hvězdy poměrně často rozehřívají diváky v sále vtipem vztahujícím se k zemi, kde zrovna vystupují. Jimmy Carr si takto v Praze před pár lety utrousil vtip na adresu českého prezidenta, což mělo u publika okamžitý úspěch. „Napasovat fór na aktuální událost je složitý.
Tady v Royalu by se třeba fórky na brexit nechytily, protože třeba lidi tolik nezajímá.
Vtipy o mambě zelené tu v Praze fungovaly výborně. Kdežto v Kardašově Řečiči by nerozesmály asi nikoho,“ popisuje kontext stand-upů Cerman. „V hlavním městě je kosmopolitní publikum, které navíc ocení různé druhy humoru. Tady lidi docení úplně všechno. Mimo metropoli mají lidi rádi často ryzí humor, který nejde pro sprosté slovo daleko,“ glosuje ještě Cerman vkus diváků po celé republice.
Komici přiznávají, že už dokážou odhadnout, co bude fungovat. „Nikdy to však přesně nezjistíte, dokud si stand-up neotestujete na publiku. Občas se stane, že se moje původní pointa jaksi vytratí a nezafunguje, a naopak se lidi smějí úplně jiné pasáži.
Pokaždé je to dobrodružství,“ přiznává Lucie Macháčková, která se zrovna do zázemí vrátila z pódia. Podle potlesku, který je dobře slyšet i ze šatny, tentokrát rozhodně nic přepisovat nemusí.
HLAVNÍ JE NEPANIKAŘIT
Ke stand-upu ovšem patří i chvíle trapného ticha, kdy se něco nepovede a publikum komikovo snažení nepochopí. Na to funguje jednoduchý recept, nenechat se ničím rozhodit a hlavně nepanikařit. Na tom se v zázemí shodnou více méně všichni. „Před každým stand-upem se cítím extrémně nervózně. Je to jako jít na frontu. Nervozitu odbourávám alkoholem, který mysl dokonale otupí. Akorát si vždycky musím dát pozor, abych zvládal artikulovat a nebyl myšlenkama někde za Hegelem,“ usmívá se Cerman.
Během krátké přestávky mezi jednotlivými vystoupeními se na chvíli v zázemí zastaví i moderátor Comedy Clubu herec Tomáš Jeřábek. Přiznává, že mu role uvaděče v Comedy Clubu sedí nejvíce. „Stand-up obdivuji, ale je úplně jiná kategorie než herectví. Kdysi jsem zkoušel dokonce casting Na stojáka a ihned jsem pochopil, že to není nic pro mě. Mám rád situace na jevišti a vzájemnou interakci s ostatními herci.
U stand-upu máte kontakt pouze s divákem a textem,“ říká.
Mezitím se do šatny přiřítí komička Adela Elbel, která mě lehce odbude s tím, že dávat rozhovory těsně před natáčením Comedy Clubu je složité. „Mně nevadí kamery, ale spíš skutečnost, že jsem svůj stand-up dopsala včera,“ usmívá se. Na otázku, jak svoje stand-upy připravuje, už odpovídá s nadsázkou: „Píšu je česky, písmo 12, font calibri. Taky mám deníček s nápisem humor, do kterého píšu všechno, co mě napadne. Dobrej humor poznám tak, že se pobavím sama.“
Během nedělního večera v pražském Royalu se bavili hlavně diváci. Zaplněný sál aplaudoval prakticky všem komikům a obavy Adély Elbel z natáčení se ukázaly jako neoprávněné. O tom, že je v Česku stand-up zavedený fenomén, ostatně svědčí i úspěch Comedy Clubu na YouTube. Pětiminutové skeče komiků tam už nasbíraly na 15 milionů zhlédnutí. Rozveselit si nedělní večer tak můžete, aniž byste museli vážit cestu na pražské Vinohrady. ¶
O autorovi| Vladan Vaněk @kendrick_vladan