Větrné elektrárny
Několik projektů na výstavbu větrných elektráren na řeckých ostrovech v Egejském moři vyvolalo hněv a odpor místních, kteří se obávají negativního dopadu na životní prostředí a turistiku. „Nechceme větrníky, které trčí do výšky 70 metrů. Nejsme proti zelené energii, ale jedinečný ráz ostrovů je třeba zachovat,“ řekl Dimitris Bailas, prefekt Kykladských ostrovů.
Řecko čelí tlaku EU a Kjótského protokolu, aby zvýšilo produkci „čisté“ energie, jež zatím představuje jen šest procent výroby elektřiny v zemi. Řecko není ani soběstačné, dováží elektřinu z Bulharska a Makedonie. Vláda proto letos schválila několik plánů na výstavbu větrných elektráren; a to nejen na Kykladech, ale i na ostrovech Limnos a Lesbos.
Jen na kykladském Serifu má být dle projektu Mytilineos postaveno 87 elektráren, z nichž každá bude vysoká 150 metrů. Celý park má mít výkon 74 megawattů. „Zařízení projektovaná pro ostrovy nejsou úměrná jejich potřebám,“ zdůvodňuje nechuť radní Antonis Antonakis. Na sporadském ostrově Skyros chce zase konsorcium tvořené firmou Skyros Eolienne a klášterem Megisti Lavra postavit větrníky o kapacitě 333 megawattů. Místní zastupitelé však projekt odmítají. Výstavba prý ohrožuje biodiverzitu a vzácné druhy flóry a fauny, stejně jako tamní chovy.