Na nutnost reformy veřejných financí upozorňují svazy průmyslu a dopravy a obchodu a cestovního ruchu dlouhodobě. V oblasti daní požadujeme:* snížení celkových nákladů práce* zjednodušení daňové soustavy* rovnoprávný vztah mezi daňovým poplatníkem a správcem daně (například zavedení editační povinnosti).
Na nutnost reformy veřejných financí upozorňují svazy průmyslu a dopravy a obchodu a cestovního ruchu dlouhodobě. V oblasti daní požadujeme:
* snížení celkových nákladů práce
* zjednodušení daňové soustavy
* rovnoprávný vztah mezi daňovým poplatníkem a správcem daně (například zavedení editační povinnosti).
Prezentovaná první etapa představuje posun, snahu o zahájení reformy. Ke kvalifikovanému hodnocení dopadů je třeba znát celkový koncept. Předložené zákony, představují jen jednu třetinu celku.
Vláda zjevně v první etapě rezignovala na snížení daňového zatížení, soustředila se na zastavení prohlubujícího se deficitu veřejných financí. Pozitivní je, že se lidé dozví, kolik za ně zaměstnavatel odvádí.
Navrhované zákony obsahují:
* jen dílčí změny (při postupném snižování sazby se rozšiřuje základ daně)
* rozšiřování daňového základu v citlivých oblastech (například u stravování)
* zpřísnění daňové uznatelnosti úroků z úvěrů
* dodanění závazků.
Rozšiřování daňového základu by bylo přijatelné za podmínky výraznějšího snížení sazby daně.
Nedostatkem úprav je i to, že nepředstavují podstatné zjednoplacená dušení systému daní. Výrazný pokrok není ani v narovnání vztahu mezi správcem daně a poplatníkem.
Zásadně pak odmítáme navrhované řešení v oblasti nemocenského pojištění. Návrh obsahuje změny, které jsou v rozporu s původními cíli nové úpravy nemocenského pojištění. Navrhovaný systém redukuje vyplácení nemocenských dávek při zachování výše platby pojistného. Tím se v současnosti již přebytkový systém dostává do dalšího navýšení přebytku, který se navíc má využívat pro jiné účely.
Společné stanovisko Svazu průmyslu a dopravy a Svazu obchodu a cestovního ruchu