Menu Zavřít

Refundace náhrady mzdy při pracovním volnu zaměstnance

4. 1. 2017
Autor: Euro.cz

Naše firma poskytla zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy na činnost v dětském táboře. Kdo nám uhradí takto vyplacenou mzdu?Zaměstnavatel má právo uplatňovat na tom, pro koho byl zaměstnanec uvolněn, náhradu mzdy (refundaci).

Vaše dotazy, naše odpovědi

MM25_AI

Naše firma poskytla zaměstnanci pracovní volno s náhradou mzdy na činnost v dětském táboře. Kdo nám uhradí takto vyplacenou mzdu?

Zaměstnavatel má právo uplatňovat na tom, pro koho byl zaměstnanec uvolněn, náhradu mzdy (refundaci). Jde o náhradu mzdy, kterou zaměstnavatel (podnikatel) vyplatil zaměstnanci, i když zaměstnanec po dobu uvolnění nepracoval a zaměstnavatel mu poskytl pracovní volno. Právní úpravu refundace mzdy obsahuje zákoník práce v § 124 a nařízení vlády č. 108/1994 Sb., v ustanovení § 14 až 20. Zaměstnavatel ji může uplatňovat na tom, pro koho zaměstnance uvolnil pro překážky v práci z důvodu obecného zájmu. Jedná se o pracovní volno k výkonu veřejných funkcí, občanských povinností a jiných úkonů v obecném zájmu. Pracovní volno se poskytuje v nezbytně nutném rozsahu, včetně cesty do místa výkonu této překážky. Příklad, co se rozumí výkonem veřejné funkce, uvádí § 14 nařízení vlády č. 108/1994 Sb. Jde zejména o výkon povinností vyplývajících z funkce poslance Poslanecké sněmovny Parlamentu, senátora, člena zastupitelstva obce a přísedícího u soudu. O výkon občanských povinností jde zejména u svědků-tlumočníků a jiných osob předvolaných k jednání soudu nebo jiného státního orgánu nebo orgánu obce, při poskytnutí první pomoci, povinných lékařských prohlídkách, opatřeních proti přenosným nemocím, izolaci z důvodu veterinárně ochranných opatření, poskytnutí osobní pomoci při požární ochraně apod. Další možnosti poskytování pracovního volna a tím i refundaci náhrady mzdy uvádí vyhláška č. 18/1991 Sb., o jiných úkonech v obecném zájmu. Mezi jiné úkony v obecném zájmu patří například činnost dárce krve, afereze a při odběru dalších biologických materiálů a činnost člena Horské služby. Pracovní volno se dále poskytuje pro činnost vedoucích táborů dětí a mládeže (například tábory letní i zimní pořádané odborovými orgány, Skautem, Junákem, charitativními a dalšími společenskými organizacemi), jejich zástupců pro věci hospodářské a zdravotní, oddílových vedoucích, vychovatelů, instruktorů, případně středních zdravotnických pracovníků v nezbytně nutném rozsahu.

  • Našli jste v článku chybu?