Menu Zavřít

Rekonstrukce unikátního brownfieldu Kukla

7. 12. 2015
Autor: Euro.cz

Společnost Strojírna Oslavany si vytvořila moderní zázemí Společnost Strojírna Oslavany sídlí v unikátním areálu Kukla, který býval brownfieldem po černouhelné těžbě a pochází z let 1911 až 1913. Uhlí se tu ale těžilo už v polovině 19. století. Firma, která je dominantním výrobcem a dodavatelem tlumičů pro podvozky kolejových vozidel, ovšem potřebovala pro svůj rozvoj modernější prostředí. „Proto abychom byli konkurenceschopní zejména na zahraničních trzích, bylo nutné vedle investic do výrobních technologií a rozvoje znalostí personálu provést také masovou investici do celkové infrastruktury,“ popsala ředitelka divize Rozvoj Alena Lubasová. Při rekonstrukci výrobních objektů pomohly firmě evropské dotace z Operačního programu Podnikání a inovace zprostředkované agenturou CzechInvest.

Regenerace brownfieldu začala v roce 2010, jako první na řadě byl projekt školicího střediska. „To tvoří srdce naší firmy, neboť se zde školí nejen naši zaměstnanci, ale je i společenským a kulturním centrem regionu,“ vysvětluje Lubasová. Postupně pak bylo rekonstruováno celkem sedm objektů. „Přínosem rekonstrukce bylo přenastavení jednotlivých výrobních procesů v souladu s tím, jak byly zabydlovány jednotlivé zrekonstruované objekty,“ popisuje ředitelka divize s tím, že před společností je ještě třetí a závěrečná modernizace areálu.

INDUSTRIÁLNÍ SKVOST

Díky rekonstrukci se přitom do unikátního historického areálu podívají nejen zaměstnanci, ale i široká veřejnost. Firma se totiž rozhodla i jí zpřístupnit území bývalého černouhelného dolu. Konkrétně je pro ně otevřena těžní věž Kukla. „Jedná se o skvost industriální architektury, který se v době, kdy jsme se pro revitalizaci areálu rozhodovali, nacházel v havarijním stavu. Našim prvním krokem tedy bylo zapsat těžní věž jako kulturní památku, což se nám v roce 2009 podařilo v rekordním čase tří měsíců,“ líčí Lubasová. Pro veřejnost ji pak otevřeli o tři roky později, a pustili se tak do nových vod podnikání – do cestovatelského ruchu. Nespoléhali se přitom pouze na atraktivitu samotné věže, ale na vlastní náklady vybudovali ještě technicko-zábavní park Permonium®. Příští rok se tak firma chystá přivítat už stotisícího návštěvníka, který si z výšky 41 metrů prohlédne celý areál. Za unikátní rekonstrukci firma získala už několik cen, například ocenění Podnikatelská nemovitost roku – Brownfield roku 2010 nebo Podnikatelský projekt roku 2013 v kategorii Nemovitosti.

NOVÁ PRACOVNÍ MÍSTA

Rekonstrukce ale přinesla i nová pracovní místa, celkem jich vzniklo padesát pět. V celém procesu přitom společnost oceňuje odbornou podporu agentury CzechInvest, bez které by bylo nemožné dosáhnout současné podoby areálu v tak rekordním čase. Firma do rekonstrukce investovala téměř 120 milionů korun, z toho pocházelo zhruba 50 milionů z dotací. Závěrečná etapa si vyžádá ještě dalších 30 milionů. „Plánujeme je investovat tak, abychom započaté dílo dokončili a naplnili tak vyhlášenou vizi: Zanechat po sobě stopu úspěšné, společensky odpovědné firmy rodinného typu v celém rozsahu,“ přibližuje ředitelka divize.

bitcoin_skoleni

Výrobou tlumičů se přitom firma zabývá už více než třicet let. Vyvinuté jsou na základě konkrétních požadavků výrobců a provozovatelů kolejových vozidel – lokomotiv, osobních vagonů, tramvají – a zajišťují kompletní vypružení podvozků. „Vyrábíme celkem šest typových řad tlumičů ve 150 různých modifikacích, kterými jsme schopni kompletně pokrýt veškeré požadavky na tlumení podvozků kolejových vozidel. Jednotlivé výrobkové řady se od sebe liší jak svým použitím, tak i užitnými vlastnostmi. Všechny tlumiče jsou vyráběny stavebnicovým způsobem s velkou škálou délkových rozměrů, požadovaných tlumicích sil a koncových úchytových prvků na vozidlo,“ popisuje Lubasová s tím, že rovněž odpovídají tuzemským i zahraničním bezpečnostním požadavkům.

O autorovi| Markéta Žižková • zizkova@mf.cz

  • Našli jste v článku chybu?