Evropská unie Potřetí během dvou týdnů mířil minulý pátek řecký ministr financí Janis Varufakis na setkání s partnery z eurozóny. Jeho úkolem bylo přimět je k uvolnění úsporného rozpočtového režimu, jímž EU podmiňuje poskytnutí další finanční pomoci předluženým Aténám. V průběhu týdne zažádala řecká vláda oficiálně o prodloužení dosavadního programu, jenž zatím obnáší 240 miliard eur, o dalších šest měsíců.
Odmítla se v něm však zavázat ke stále ostřejším úsporným opatřením, která eurozóna v čele s Německem požaduje.
„Řecko udělalo všechno, co udělat mělo, ve snaze nalézt oboustranně výhodné řešení,“ citovala agentura Reuters vládního mluvčího Gabriela Sakellaridise. Německý ministr financí Wolfgang Schäuble však řecký plán takřka okamžitě zamítl s tím, že Atény „neprokázaly dostatečné odhodlání k úsporám“. O několik hodin později, ve čtvrtek večer, však vedl řecký premiér Alexis Tsipras s německou spolkovou kancléřkou Angelou Merkelovou pětačtyřicetiminutový telefonický hovor, jejž vzápětí označil za „pozitivní“.
Ministerská schůzka, která měla rozhodnutí na téma evropské pomoci Řecku zásadně přiblížit, skončila po uzávěrce tohoto vydání. Agentura Bloomberg spočetla, že Řecko by k dodržení původního úsporného plánu potřebovalo udržet sedmiprocentní rozpočtový přebytek po dobu zhruba deseti let, což na světě dosud dokázalo pouze vyspělé (a ropou bohaté) Norsko. Očekávala proto, že Německo ze svých požadavků sleví.