Menu Zavřít

Řekové kvůli krizi emigrují. Odešlo jich přes 400 tisíc

4. 7. 2016
Autor: čtk

Kvůli hluboké finanční krizi již opustilo svou zemi více než 427 tisíc Řeků s cílem zajistit si lepší život v zahraničí. Exodus začal v roce 2008 a postupně nabíral na síle. Podle listu Kathimerini to vyplývá ze studie řecké centrální banky.

Řecko během nynější krize opouštějí především mladí vysokoškoláci a kvalifikovaní pracovníci, zatímco při vystěhovaleckých vlnách v minulém století do zahraničí odcházeli zejména lidé s nízkým vzděláním a zemědělci.

Hlavním motivem pro odchod je snaha najít zaměstnaní. Míra nezaměstnanosti v Řecku se nyní nachází v blízkosti 25 procent, u mladých lidí dokonce přesahuje polovinu.

„Kdo může, ten jde (do zahraničí),“ prohlásil podle agentury DPA dvaapadesátiletý řecký lékař Jorgos Tagaris, jenž v Řecku zůstává kvůli svým dětem, které ještě chodí školy.

WT100

V restauracích pracují za dýška

Situace mnoha mladých vzdělaných Řeků je velmi špatná. Často jsou nuceni pracovat na černo v restauracích a kavárnách a měsíčně si nevydělají více než 400 eur (necelých 11 tisíc Kč). Někteří dokonce pracují pouze za spropitné. Když přijde kontrola, posadí se ke stolu a předstírají, že jsou jen hosté, píše DPA.

V minulém století Řecko zažilo dvě velké vystěhovalecké vlny, a to v letech 1903 až 1917 a v letech 1960 až 1972. „Není náhodou, že tomu vždy předcházely hospodářské otřesy, které prohlubovaly propast mezi naší zemí a vyspělými státy,“ řekla listu autorka studie Sofia Lazaretuová.


Přečtěte si, jak jsme na tom u nás:

Češi jsou zdravější a bohatší, přesto nadávají

 Dělníci - ilustrační foto
  • Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).