Československá obchodní banka prohrála u Nejvyššího soudu spor s Investiční společností podnikatelů o více než tři sta milionů korun
Jedním z reliktů privatizační minulosti je soudní spor mezi Investiční společností podnikatelů (ISP) a Československou obchodní bankou (ČSOB) o více než 321 milionů korun. Nejvyšší soud České republiky dal v rozepři za pravdu ISP.
Banka ale hodlá ve sporu pokračovat.
„ČSOB podala proti rozhodnutí Nejvyššího soudu mimořádný opravný prostředek – žalobu pro zmatečnost – a v současnosti čekáme na verdikt,“ uvádí ředitel komunikace ČSOB Hany Farghali. To potvrdil i likvidátor ISP Pavel Tyleček. „Rozhodnutí Nejvyššího soudu samozřejmě zlepšuje pozici ISP, nicméně je tam ještě jeden mimořádný opravný prostředek.
A spousta zamotaných vztahů s ostatními subjekty,“ dodává.
Divoké devadesátky
Příčinou stamilionového sporu jsou finanční transakce z poloviny 90. let. Při nich Banka Haná poskytla úvěr Investiční společnosti podnikatelů, která se za půjčku zaručila vklady podílníků Podnikatelského tržního podílového fondu. ISP ale úvěry nesplatila a Banka Haná se zahojila v roce 1998 na penězích podílníků.
Tento postup však nyní Nejvyšší soud označil za bezdůvodné obohacení banky na úkor majetku v podílových fondech, a tak peníze podílníkům teď musí vydat. Zároveň soud uvedl, že závazek investiční společnosti tímto plněním nezaniká.
ČSOB ve sporu figuruje, jelikož majetek Banky Haná převzala společně s majetkem zkrachovalé Investiční a Poštovní banky.
Verdikt Nejvyššího soudu je posledním v řadě rozsudků v případu, který trvá přes deset let. Likvidátor ISP při nich zažaloval ČSOB jako hlavního dlužníka, ale rovněž BH Capital (nástupce Banky Haná) a IP banku (pohrobek Investiční a Poštovní banky).
Nejprve vyhrála Investiční společnost podnikatelů spor s BH Capitalem. „V roce 2009 jsme zaplatili 294 milionů a další náklady řízení,“ říká předseda představenstva BH Capitalu Marian Klásek. „Nejvyšší soud rozsudek zrušil, dostali jsme zpátky zaplacené soudní výlohy a náklady řízení, ale ISP nám odmítla vrátit 294 milionů. Zažalovali jsme je proto v Plzni a soudíme se o ně,“ dodává.
Peníze, které společnost BH Capital zaplatila, byly proto soudem zablokovány. Čekalo se totiž, jak dopadne rozepře ISP s ČSOB, která je hlavním dlužníkem. „Vrácení prostředků BH Capitalu bylo likvidátorem ISP přislíbeno poté, co bude dokončen soudní spor s ČSOB a ISP obdrží plnění od hlavního dlužníka, tedy ČSOB,“ uvádí výroční zpráva společnosti BH Capital za loňský rok.
Ani po vyhraném sporu Investiční společnosti podnikatelů s ČSOB se však BH Capital vrácení svých peněz nedočkala. „I přes tento fakt odmítla ISP prostředky BH Capitalu vrátit, neboť dle jejího tvrzení jí byly prostředky BH Capital zabaveny bankou ČSOB a započteny za její závazky,“ pokračuje zpráva BH Capitalu.
Divoké kroky
ČSOB tak fakticky zopakovala krok Banky Haná, který však všechny soudy označily za protizákonný. „Veškeré kroky, které ČSOB učinila, byly v souladu se zákonem i platnými smlouvami,“ tvrdí nicméně Farghali. Zabavení peněz se však Tylečkovi rozhodně nelíbilo. Ve hře je proto začátek dalšího kolotoče sporů, kterých je v celé kauze spousta.
Jen BH Capital vede v současnosti dva spory s ISP, kdy jednou je v pozici žalující a u jednoho sporu v pozici žalované. Další spor s ISP pak byl ukončen na začátku prosince. „Prvotní spor, kde nás ISP zažalovala, byl pravomocně ukončen. ISP navrhla zpětvzetí a my jsme s tím souhlasili,“ dodává Klásek. Kromě sporů s ISP žaluje BH Capital zároveň ČSOB o necelých 300 milionů korun a úrok z prodlení.
V současnosti se tak podle informací týdeníku Euro jedná o smírném řešení. „I to je ve hře. Vyřešení sporu dohodou, to je něco, o čem všechny strany přemýšlejí už třeba patnáct let, a do toho občas přijde nějaký divoký krok nebo nějaké nesmyslné rozhodnutí soudu a všechno se to zase pomotá,“ uvedl na dotaz týdeníku Euro Tyleček. Jisté je, že se případná dohoda musí uzavřít do poloviny července. „ČSOB stáhla peníze z účtu v červenci 2012 a deadline na žalobu je čtyři roky,“ upozorňuje totiž likvidátor ISP.
Zajímavostí je, že mezi akcionáře Banky Haná (nyní BH Capital) patřila a stále patří rovněž belgická KBC, která zcela vlastní Československou obchodní banku. l •
ČSOB ve sporu figuruje, jelikož majetek Banky Haná převzala společně s majetkem zkrachovalé Investiční a Poštovní banky.
O autorovi| Vladan Gallistl, gallistl@mf.cz